Třetina bytů se prodá na investici

Koupě bytu představuje stále jednu z nejlepších investic. Alespoň z pohledu ceny, rizika a likvidity. Podíl investorů se proto mezi kupujícími dlouhodobě pohybuje mezi 20 až 40 procenty a toto číslo se v čase příliš nemění. Záleží spíše na konkrétním rezidenčním projektu.
Byty na investici si v drtivé většině případů pořizují Češi. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Investoři mají větší zájem o byty v projektech v širším centru Prahy s dobrou dopravní dostupností. U takových projektů pak podíl investičních bytů dosahuje oněch 40 procent. Průměr se dlouhodobě pohybuje kolem 30 procent.

Investoři nejčastěji kupují garsonky a malé byty 2kk do 45 metrů čtverečních. Právě u nich lze dosáhnout nejlepších výnosů a návratnosti. Pouze ale při dodržování takzvaného Korcova pravidla, které říká, že konečná prodejní cena menšího bytu (včetně případné daně – pozn. aut.) musí představovat maximálně 20násobek ročního nájemného v dané oblasti.

Byty na investici si v drtivé většině případů pořizují Češi. Cizinci tvoří jen jednotky procent, přičemž nejčastější jsou Slováci a Ukrajinci. Mezi investory počítáme i rodiče, kteří kupují byt pro své zatím nezletilé děti s tím, že než dospějí, budou byt pronajímat

PSALI JSME:
Investičních hypoték je víc, než žadatelé přiznávají. ČNB proto chce důkladnější kontroly

Máme ale i klienta, který si pravidelně kupuje byt v každém našem projektu a za ta léta tak už získal slušné bytové portfolio, které dále pronajímá.

Prakticky všichni investoři, kteří u nás kupují byt na investici, ho financují z vlastních zdrojů bez využití hypotéky. Chtějí totiž uložit a dále zhodnocovat vlastní peníze a nemovitosti jsou jednou z nejlepších možných investic z pohledu rizika, likvidity a výnosu.

Zajímavostí je, že investoři byty kupují ve standardním provedení a nevyžadují žádné klientské změny. Je to logické. Chtějí totiž co nejvíce minimalizovat pořizovací náklady. Jakékoliv nadstandardní úpravy by jim totiž prodlužovaly návratnost investice. Nehledě na vyšší riziko poškození dražších materiálů nájemníky.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemské byty skupují velcí i drobní investoři

Zavřít reklamu ×
  1. Klausova neviditelná ruka trhu zajistila přemrštěné ceny nemovitostí,které odpovídají platu 100 tis. kč .Mladí jsou svobodní a bezdětní nebo prchají do ciziny.Pokud nemáte kde tak se těžko žije.Já jsem z těch štastných co zdědil dům po předcích a i tak nejsem z nuzného platu zajistit ani opravu staré střechy.Vše látám jenom provizorně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru