Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

Třetina Čechů s úvěrem na bydlení nemá peníze navíc

Třetině lidí, kteří splácejí hypotéku nebo úvěr na bydlení, nezbývají peníze navíc pro mimořádné události. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Partners ke Dni finanční gramotnosti, který připadá na dnešek.

Potvrzuje se tak, že tuzemský hypoteční boom v sobě může skrývat nemalá rizika. „Lidé by měli mít na účtu troj- až šestinásobek svých měsíčních výdajů pro případy, kdy dojde ke snížení jejich příjmu nebo k jeho výpadku,“ citoval deník e15 Ondřeje Hatlapatku ze společnosti Partners.

Podle průzkumu má osobní zkušenost s úvěrem ze stavebního spoření třetina respondentů, stejný počet pak s hypotékou. Zhruba 40 procent dotázaných alespoň část nákladů na pořízení bydlení pokrylo z vlastních prostředků.

Z průzkumu dále vyplynulo, že problémem je nízká informovanost. Jen čtyři procenta dotazovaných Čechů si myslí, že mají dobrý přehled o úvěrech na bydlení. Většina se orientuje hlavně podle úrokové sazby, jen čtyři desetiny dotazovaných posuzují výhodnost hypotéky podle její roční nákladovosti, tedy procentního vyjádření nákladů úvěru z celkové dlužné částky.

Devět z deseti lidí pak nezná zkratku LTV (Loan to Value), pod kterou se skrývá poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti a je hlavním faktorem pro určení úrokové sazby, upozornil deník a dodal, že čtyři pětiny respondentů nedokázaly popsat rozdíl mezi řádným a překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření.

(red)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *