bool(false)

Třetina Čechů s úvěrem na bydlení nemá peníze navíc

Třetině lidí, kteří splácejí hypotéku nebo úvěr na bydlení, nezbývají peníze navíc pro mimořádné události. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Partners ke Dni finanční gramotnosti, který připadá na dnešek.

Ilustrační foto: Pixabay

Potvrzuje se tak, že tuzemský hypoteční boom v sobě může skrývat nemalá rizika. „Lidé by měli mít na účtu troj- až šestinásobek svých měsíčních výdajů pro případy, kdy dojde ke snížení jejich příjmu nebo k jeho výpadku,“ citoval deník e15 Ondřeje Hatlapatku ze společnosti Partners.

Podle průzkumu má osobní zkušenost s úvěrem ze stavebního spoření třetina respondentů, stejný počet pak s hypotékou. Zhruba 40 procent dotázaných alespoň část nákladů na pořízení bydlení pokrylo z vlastních prostředků.

Z průzkumu dále vyplynulo, že problémem je nízká informovanost. Jen čtyři procenta dotazovaných Čechů si myslí, že mají dobrý přehled o úvěrech na bydlení. Většina se orientuje hlavně podle úrokové sazby, jen čtyři desetiny dotazovaných posuzují výhodnost hypotéky podle její roční nákladovosti, tedy procentního vyjádření nákladů úvěru z celkové dlužné částky.

Devět z deseti lidí pak nezná zkratku LTV (Loan to Value), pod kterou se skrývá poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti a je hlavním faktorem pro určení úrokové sazby, upozornil deník a dodal, že čtyři pětiny respondentů nedokázaly popsat rozdíl mezi řádným a překlenovacím úvěrem ze stavebního spoření.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Levné byty došly již i v Brně

Za první čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo jen 88 nových bytů, zájem byl především o dispozici 1+kk. Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru