Třetina Čechů tuší, že jim důchod stačit nebude

Třetina Čechů tuší, že jim důchod na jejich současné potřeby stačit nebude. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS vypracovaného pro Uniqa pojišťovnu. Drtivá většina z tisíce respondentů ve věku od 20 do 60 let vůbec nezná výši svého budoucího důchodu.

Třetina Čechů tuší, že jim důchod stačit nebude. Foto: Pixabay

Do věku 45 let reálný termín nároku na penzi ale zná pouze sedm procent z nich. Přes 60 procent lidí si budoucí penzi ani nenechá spočítat.

PENZE? ALESPOŇ 20 TISÍC

Třetina dotazovaných očekává, že z penze nebudou schopni krýt ani základní potřeby; dalších více než 40 procent se domnívá, že z penze zaplatí jen základní potřeby. Přes čtyřicet procent respondentů by si představovalo penzi alespoň ve výši 20 tisíc korun. U mužů je to polovina dotázaných.

Nejčastěji respondenti počítají s penzí ve výši 10-15 tisíc korun (33 %). V očekávání se ukazuje velký rozdíl mezi pohlavím – ženy mnohem častěji předpokládají důchod ve výši pod 10 tisíc korun, a s penzí nad 15 tisíc korun počítá jen jedno procento ekonomicky aktivních žen ve srovnání s 10 % mužů. Zde se odráží nižší průměrné výdělky žen.

U lidí, kteří se nyní už starají o dodatečné zdroje na penzi, studie dále poptávala, jakou formou tak činí. Favoritem je penzijní připojištění (81 procent) a 41 procent ze vzorku lidí, kteří se včas starají, má k tomuto účelu sjednané životní pojištění (více muži).

KAŽDÝ PÁTÝ NĚMEC TO VIDÍ BLEDĚ

Podle nejnovější studie společnosti Aon Hewitt ve věkové skupině Němců 45 až 65 let označuje zhruba každý pátý respondent (přesněji 18 procent) svoji situaci jako beznadějnou.

Jejich finanční možnosti nedovolují plánovat doplňkové zajištění v důchodovém věku. Naopak více než 40 procent dotázaných ve věku 55 až 65 let prohlašuje, že jejich plán je jasný a mají vše pod kontrolou. Ale už ve skupině 45 až 54 let je takto přesvědčivých odpovědí jen necelých 28 procent.

Přes šedesát procent dotázaných německých respondentů ve věku mezi 25 a 34 roky se doposud seriózně nerozhodlo ohledně plánování svého zabezpečení ve stáří.

TŘETINA RAKUŠANŮ: DŮCHOD BUDE STAČIT

Na jaře 2017 provedli podobnou anketu mezi ekonomicky aktivními osobami také Rakušané. Asi třetina dotázaných uvedla, že si už nejméně jednou nechala spočítat předpokládaný rozdíl mezi aktuální mzdou a budoucí penzí. Čtvrtina to má v úmyslu. Dalších 35 % respondentů se tím nezabývá vůbec.

Zájem o rozdíl v současných a penzijních příjmech byl logicky nejnižší u nejmladších ročníků. Jen asi 18 procent respondentů ve věku 16 až 29 let se už zajímalo o snížení příjmů v důchodu, zatímco naopak u věkové skupiny 50 plus si nechalo kalkulaci vyhotovit 41 % z nich.

ŽENY JSOU SKEPTIČTĚJŠÍ

Bez ohledu na to, zda si dotázaní Rakušané už nechali rozdíl v současných příjmech a penzí spočítat či nikoli, domnívá se jen třetina z nich, že státem vyplácený zákonný důchod bude stačit, aby garantoval životní úroveň v postproduktivním věku. Naopak 61 procent respondentů s tím vůbec nebo spíše nepočítá.

Ženy jsou v tomto ohledu skeptičtější než muži, mladí podstatně pesimističtější než starší: jen 13 procent osob ve věku do 29 let spoléhá na státní penzi do té míry, že bude zajišťovat jejich aktuální životní úroveň. U věkové skupiny nad padesát let je tato důvěra výrazně vyšší, i když činí „jen“ 53 procent.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

České lázeňství šlape, i přesto lamentuje

Návštěvnost českých lázní stoupá, a to díky zvýšené kvalitě služeb, ale i ceně, jež láká zejména movité návštěvníky hlavně ze západní Evropy i Asie. Podle Svazu léčebných lázní však chybí peníze i personál a hrozí …

2+2+2+2 není osm, ale tisíc a více

Bez vybudování silného hospodářského pilíře nebudou vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy plnohodnotné, varuje americký velvyslanec v Praze Stephen King. Jeho úřad chce každoročně najít pro obě země dva …

Špinavý vzduch v ČR: Tisíce mrtvých, miliardové ztráty

Česká republika patří mezi vyspělými státy k největším znečišťovatelům ovzduší. Konstatuje to aktuální zpráva o životním prostředí, kterou pravidelně zpracovává Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru