Třetina lidí vidí za legislativou o pojištění osobní spor

Pro třetinu lidí představuje nedávný střet ve sněmovně o podobu legislativy týkající se sjednávání životního pojištění především osobní spor mezi dvěma aktéry – předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a poslancem za ČSSD Ladislavem Šinclem. Za spor koaličních partnerů či spor o konkrétní podobu zákona pak roztržku považovalo shodně asi 13 % respondentů průzkumu připraveného pro projekt Trendy Česka České televize společností TNS AISA. A 29 % účastníků průzkumu tuto roztržku ani nezaznamenalo.

Babišova složka ŠINCL. Reprofoto: ČT24

Sběr dat probíhal ve dnech 20. 6. až 26. 6. 2015 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů a navázal na obdobný průzkum Finančního a ekonomického institutu (FAEI) z července letošního roku.  Z něj mimo jiné vyplynulo, že 62 % respondentů si myslí, že zprostředkovatelé finančních produktů jsou vždy ve střetu zájmů, protože nabízejí produkt, z něhož budou mít největší provizi (zisk). Pro regulaci provizí prodejců/zprostředkovatelů se pak v průzkumu vyslovilo 79 % dotázaných.

Svár mezi poslanci podle průzkumu určeného pro Českou televizi častěji zaznamenali muži, kteří jej zároveň častěji posuzují jako spor o konkrétní podobu zákona. Povědomí o něm také roste s věkem. Nejvíce roztržku zaznamenali příznivci hnutí ANO a také ODS. Právě příznivci ANO a ODS spolu s příznivci ČSSD a KDU-ČSL neshodu mezi oběma poslanci častěji než ostatní hodnotí jako osobní spor obou aktérů.

Politici se dostali do rozepře kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k novele zákona o pojišťovnictví, konkrétně návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Šincl nejprve kritizoval měnící se postoj ministerstva, Babiš pak na neveřejném jednání k zákonu podle Šincla zmínil majetkové poměry jeho rodiny a zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Babiš to odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance.

Anketní otázky se rovněž zaměřily za hodnocení zkušeností se sjednáváním životního pojištění. Lidé mají při sjednávání pojištění nejvíce zkušeností přímo s pojišťovnami, se kterými se do jednání o zřízení pojištění dostalo 55 % dotázaných. Se zprostředkovateli pojištění má zkušenost 39 % lidí, zhruba pětina občanů se sjednáváním pojištění nemá zkušenost vůbec žádnou.

Svou zkušenost s kvalitou poskytnutých informací hodnotí velmi dobře, hodnocení pojišťovny a zprostředkovatele je velmi podobné a v podstatě srovnatelné. Jako špatnou označilo svou zkušenost jen 14 % respondentů v případě pojišťovny a 18 % v případě zprostředkovatelů.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Jsme národ všežravců, ale výjimek přibývá

Maso a zase maso. Anebo ne. Češi patří k národům, které do svého jídelníčku pravidelně zahrnují maso. Stravu s vyloučením či omezením masa preferuje deset procent populace. Úplně bez masa se stravují čtyři procenta …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru