Babišova složka ŠINCLzdroj: ČT24, repro: FAEI.cz

Třetina lidí vidí za legislativou o pojištění osobní spor

Pro třetinu lidí představuje nedávný střet ve sněmovně o podobu legislativy týkající se sjednávání životního pojištění především osobní spor mezi dvěma aktéry – předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a poslancem za ČSSD Ladislavem Šinclem. Za spor koaličních partnerů či spor o konkrétní podobu zákona pak roztržku považovalo shodně asi 13 % respondentů průzkumu připraveného pro projekt Trendy Česka České televize společností TNS AISA. A 29 % účastníků průzkumu tuto roztržku ani nezaznamenalo.

Sběr dat probíhal ve dnech 20. 6. až 26. 6. 2015 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů a navázal na obdobný průzkum Finančního a ekonomického institutu (FAEI) z července letošního roku.  Z něj mimo jiné vyplynulo, že 62 % respondentů si myslí, že zprostředkovatelé finančních produktů jsou vždy ve střetu zájmů, protože nabízejí produkt, z něhož budou mít největší provizi (zisk). Pro regulaci provizí prodejců/zprostředkovatelů se pak v průzkumu vyslovilo 79 % dotázaných.

Svár mezi poslanci podle průzkumu určeného pro Českou televizi častěji zaznamenali muži, kteří jej zároveň častěji posuzují jako spor o konkrétní podobu zákona. Povědomí o něm také roste s věkem. Nejvíce roztržku zaznamenali příznivci hnutí ANO a také ODS. Právě příznivci ANO a ODS spolu s příznivci ČSSD a KDU-ČSL neshodu mezi oběma poslanci častěji než ostatní hodnotí jako osobní spor obou aktérů.

Politici se dostali do rozepře kvůli Šinclovu pozměňovacímu návrhu k novele zákona o pojišťovnictví, konkrétně návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Šincl nejprve kritizoval měnící se postoj ministerstva, Babiš pak na neveřejném jednání k zákonu podle Šincla zmínil majetkové poměry jeho rodiny a zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem. Babiš to odmítá, prý jen četl citace z tisku o Šinclovi, aby ukázal nedůvěryhodnost vládního poslance.

Anketní otázky se rovněž zaměřily za hodnocení zkušeností se sjednáváním životního pojištění. Lidé mají při sjednávání pojištění nejvíce zkušeností přímo s pojišťovnami, se kterými se do jednání o zřízení pojištění dostalo 55 % dotázaných. Se zprostředkovateli pojištění má zkušenost 39 % lidí, zhruba pětina občanů se sjednáváním pojištění nemá zkušenost vůbec žádnou.

Svou zkušenost s kvalitou poskytnutých informací hodnotí velmi dobře, hodnocení pojišťovny a zprostředkovatele je velmi podobné a v podstatě srovnatelné. Jako špatnou označilo svou zkušenost jen 14 % respondentů v případě pojišťovny a 18 % v případě zprostředkovatelů.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *