Třetina mladých si myslí, že do důchodu už ani nepůjde

Průzkum
Někteří mladí lidé si o svém stáří moc velké iluze nedělají. Až třetina z nich nepočítá s odchodem do důchodu. Ukázal to průzkum agentury Median pro společnost Bayer, která působností v oblastech péče o zdraví a zemědělství.
Do důchodu míří stále více lidí, systém potřebuje reformu. Foto: Pixabay.com

Kdy už je člověk skutečně starý? V padesáti? Nebo až v osmdesáti? Podle generace takzvaných mileniálů, tedy lidí ve věku 18 až 39 let, je člověk starý v momentě, kdy překročil sedmdesátku. Aspoň si to podle výzkumu agentury Median pro společnost Bayer myslí zhruba třetina z nich. Druhým nejčastěji uváděným věkem (26 procent) pak byla šedesátka.

„Rostoucí počet starších občanů má dramatický vliv na makroekonomický vývoj společnosti. Demografická změna vytváří tlak na náklady na zdravotní péči a důchodový systém. Tyto faktory jsou již sice součástí veřejné diskuse, ovšem vyžadují ještě větší pozornost,“ zdůvodňuje Jens Becker, generální ředitel Bayer pro Českou republiku a Slovensko, proč se Bayer zajímá o postoje mladých lidí narozených v letech 1980 až 2000 k této problematice.

Zdravotní potíže a málo peněz

Tři z deseti mileniálů se ve stáří bojí především ztráty samostatnosti, ale také zdravotních problémů. Nemalá skupina odpovědí zase uváděla osamělost (15 procent) a nedostatek peněz (14 procent). Strach naopak tato generace nemá z případné nudy, pobytu v domově důchodců, ztráty úcty nebo ztráty orientace v moderních technologiích.

Zhruba polovina mladých rovněž věří tomu, že prožijí stáří aktivněji než jejich prarodiče. A dvě pětiny si myslí, že budou aktivnější než jejich rodič. „To zní optimisticky a je to dobře. Optimismus je totiž nejlepším zdrojem životní energie,“ konstatoval Jiří Hrabě ze sdružení Elpida, které se zaměřuje na podporu aktivního života seniorů.

PSALI JSME:
Jak staří jsou vlastně senioři? Jak se komu zrovna hodí

„Senioři se v současné době dožívají vyššího věku, jsou společensky aktivnější a jejich zdraví je v mnohem lepší kondici, než jak tomu bylo se zdravím seniorů před revolucí. Zásluhu na tom má více faktorů. Umožnil to především značný rozvoj zdravotnictví, dostupnost specialistů a také vyšší informovanost o lepší životosprávě,“ dodal Hrabě.

Do důchodu ani nepůjdu

Mnozí mileniálové si ovšem současně o svém stáří velké iluze nedělají. Třetina dotázaných se dokonce domnívá, že se jich důchod už týkat vůbec nebude. Když ovšem otázky mířily na to, kolik let nakonec podle svého mínění nakonec stráví v penzi, odpovědi už nebyly tak pesimistické.

Šedesát procent totiž nakonec uvedlo, že si myslí, že v případném důchodu stráví do deseti let. A 46 procent věří, že si v penzi bude užívat patnáct a více let.

Jistá skepse nebo přinejmenším obava o budoucnost je ovšem namístě. Jak upozornil server MoneyMag.cz už relativně brzy mohou pro penzisty nastat krušné časy, které se mohou výrazně dotknout právě generace mileniálů.

PSALI JSME:
Mileniálové nemají peníze. Jinak by utráceli stejně jako předchozí generace

Kde vzít stovky miliard

Výdaje na důchody v roce 2019 činily zhruba 472 miliardy korun a ministryně financí Alena Schillerová počítá letos s náklady na růst důchodu ve výši zhruba 38 miliard korun. Náklady by tak měly přesáhnout 500 miliard korun. A nárůst bude pokračovat, protože vláda slíbila, že v roce 2021 bude průměrná penze 15 tisíc korun, o zhruba 700 korun více než letos.

Důchodový systém v Česku sice skončil předloni v přebytku, vybralo se o více než 20 miliard více, než se vyplatilo. To ale podle ekonomů není dlouhodobě udržitelné a důchody se začnou dostávat do deficitu.

„A ten zřejmě pocítíme velmi brzy. Za posledních 19 let je totiž důchodový účet ve ztrátě a občasný přebytek je spíše výjimkou. Sedm let po sobě totiž byl v deficitu,“ upozornil server MoneyMag.cz Problémem je, že důchodců přibyde a ekonomicky aktivních občanů naopak ubude.

Už zhruba za deset let budou peníze na důchody citelně chybět. Do penze totiž začne nastupovat silná generace takzvaných Husákových dětí. Důchodový schodek tak postupně může dosáhnout až 180 miliard korun. Některé černé scénáře tak hovoří o tom, že do penze se půjde nejdříve ve věku 70 let a průměrný důchod klesne někam k osmi tisícům korun. Pokud se do té doby nepodaří uskutečnit zásadní důchodovou reformu, která by to vyřešila.

PSALI JSME:
Časovaná bomba: Jak ufinancovat nemocné „Husákovy děti“

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čeština po anglicku

Moje jazyková korektorka mi vždy říkala: Na divadle mohou sedět jen holubi, vše ostatní se odehrává v divadle. Herci, tradiční milovníci češtiny, se zřejmě svým žargonem chtějí odlišit od obyčejných lidí a být na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru