Třetina podnikatelů a firem platí faktury po splatnosti. Platební morálka se ale zlepšuje

Mezi podnikateli a menšími firmami byla v prvním pololetí letošního roku uhrazena po splatnosti skoro třetina faktur. Trend ve vývoji platební morálky je ale pozitivní, ve srovnání s loňským rokem totiž podíl pozdě uhrazených faktur klesá. Údaje vyplývají ze statistik nejrozšířenější fakturační aplikace iDoklad, kterou využívají rovněž podnikatelé na Slovensku. Tam je platební morálka ve srovnání s Českem horší. Podíl faktur uhrazených po splatnosti letos činil 38 % a v loňském roce dokonce 44 %.

Platební morálka českých podnikatelů se dlouhodobě zlepšuje. Ukazují to agregovaná data společnosti Solitea Česká republika, která poskytuje desítkám tisíc podnikatelů a menších firem online fakturační systém iDoklad. Z údajů o splatnostech vydaných faktur a jejich uhrazení vyplývá, že v prvním pololetí 2018 byla ve 33 % případů faktura zaplacena až po splatnosti. „Porovnáme-li údaje za předešlá pololetí, je na první pohled vidět pozitivní trend zlepšující se platební morálky. Zatímco v prvním pololetí loňského roku bylo pozdě uhrazeno 36 procent faktur, letos je to už jen necelá třetina,“ uvádí Tomáš Loukota, výkonný ředitel společnosti Solitea Česká republika. „Ve více než polovině případů pozdní úhrady je nicméně dlužná částka zaplacena do týdne a skoro v 90 procentech pak do měsíce po splatnosti,“ dodává Tomáš Loukota.

Česká republika je na tom lépe ve srovnání se Slovenskem, kde se ale platební morálka letos oproti loňsku taktéž zlepšila. Slovenští podnikatelé v první polovině letošního roku uhradili po splatnosti 38 % faktur. V loňském roce to ale bylo podstatně více. „V prvním pololetí loňského roku jsme v aplikaci iDoklad na Slovensku evidovali 43 % a ve druhém dokonce 44 % faktur po splatnosti,“ uvádí Tomáš Loukota. Slovenští podnikatelé ale letos náskok těch českých výrazně snížili. „Zatímco v loňském druhém pololetí byl rozdíl v podílu faktur po splatnosti mezi Českem a Slovenskem 10 %, letos je to už jen 5 %,“ uzavírá Tomáš Loukota.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.