Třetině Čechů na Vánocích vadí hlavně stres

Průzkum
Na to, jak přežít letošní Vánoce v klidu a bez stresu, existuje jednoduché řešení: Začít s přípravami včas. V plánu to má 28 % Čechů, kteří dárky pořizují už od září. Vyplývá to ze zářijového průzkumu pro nákupní galerii Mall.cz, o němž informovala Mall Group, největší e-commerce skupina střední a východní Evropy.
Podle studie společnosti Nielsen dosahuje průměrná mezinárodní hladina předvánočního stresu 43 procent. Foto: Depositphotos.com

Začít letos včas s pořizováním dárků pod stromeček plánuje podle průzkumu 28 % Čechů.

Téměř polovina uvádí jako jeden z důvodů touhu vyhnout se davům, třetina (34 %) vnímá pozitivně úsporu času, kterou brzké přípravy přinášejí a pro tři z deseti (31 %) je to možnost, jak získat dostatek času na pečlivý výběr každého dárku.

Naprostá většina Čechů (82 %) vnímá vánoční svátky především jako příležitost strávit více času s rodinou. Třetině Čechů na Vánocích vadí hlavně přeplněné obchody a všudypřítomný stres.

„Stres si často vytváříme sami odkládáním věcí, do kterých se nám příliš nechce. Obdarovávat své blízké přitom není povinnost. Časový tlak, který z toho plyne, pak často přenášíme na své blízké, a narušujeme si tak zbytečně vztahy a rodinnou pohodu,“ říká vztahový terapeut Lucian Kantor. To v průzkumu potvrdila čtvrtina Čechů, která přiznala, že stres u nich o Vánocích často vyústí v partnerské a rodinné hádky.

Na to, jak moc je předvánoční období, hledala už před několika lety odpověď mezinárodní studie společnosti Nielsen pro řetězec Lidl, která oslovila téměř 21 tisíc respondentů ve 25 evropských zemích a v USA.

PSALI JSME:
Čtvrtina českých mužů shání vánoční dárky na Štědrý den

Výsledkem studie bylo, že přípravy Vánoc jsou ve všech zemích stále převážně v ženských rukách. Že organizují vánoční oslavy, odpověděly dvě třetiny dotázaných žen. Tři ze čtyř nakupují dárky, osm z deseti se stará o vánoční výzdobu. Není divu, že to vše v součtu má za přímý následek stres: 46 % žen (ale jen 37 %) mužů vypovědělo, že Vánoce pro ně znamenají stres. Podle studie dosahuje průměrná mezinárodní hladina předvánočního stresu 43 procent.

Pocit stresu je ale stát od státu velmi rozdílný. V Česku hodnotilo předvánoční čas jako velmi náročný 67 % dotázaných, na Slovensku to bylo o osm procent méně. Pro srovnání – v jihovýchodní Evropě ženy přistupují k Vánocům výrazně klidněji – pocit stresu udalo 28 % dotázaných. Italky a Portugalky podle studie nerady přenechávají organizaci svátků jiným, současně by ale polovina žen v Itálii uvítala pomoc.

PSALI JSME:
Tomáš Halík: O Ježíškovi nelžete. Dítě není malý hlupáček

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: K Jadranu letos nepřijede ani polovina Čechů

Rozhovor
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží.
Rolovat nahoru