Trh je v kleštích, řadu komerčních nemovitostí čekají výprodeje

Analýza
Trh s komerčními nemovitostmi připomíná ohnutý vrbový proutek. Na jedné straně jsou požadavky majitelů na pokrytí rostoucích provozních cen objektů, na druhé straně reálné možnosti nájemců. Kdy a jestli se však proutek zlomí, nedokáže nikdo odhadnout, první praskliny se už objevují.
Odchody nájemníků zaznamenal po skončení sezony například segment gastronomie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Majitelům starších nemovitostí na méně atraktivních místech se vícenáklady spojené s růstem cen energií nedaří delegovat na nájemce a nad trhem obchází stín výprodejů a obava ze zakonzervovaných objektů.

První vlna přichází už nyní. Odchody nájemníků zaznamenal po skončení sezony například segment gastronomie, méně utrácející domácnosti již začínají stahovat i lokální provozovatele služeb. Majitelé tuší, že sehnat nové nájemníky a provozovatele podniků, kteří si dokáží za nájem a provoz výrazně připlatit, bude problém. Klid před bouří je patrný také u nájemců výrobních areálů.

Trh se v současnosti rozdělil na dvě kategorie. V té první, která zahrnuje objekty nevyhovující lokalitou, zaměřením a hlavně energetickou náročností, už jsme svědky první vlny výprodejů. Majitelé dobře odhadují, že pokud mají prodat s co nejmenšími ztrátami, musí to udělat hned. Později se totiž na trh vyplaví desítky podobných objektů.

PSALI JSME:
Kašle vláda na podnikatele? Pokud ano, odnesou to i domácnosti

Počet prodávaných nemovitostí se i proto jen za poslední kvartál zvýšil zhruba o 25 procent. Zatím však stále odpadávají ty nejzranitelnější kusy, které balancovaly na hraně komerční udržitelnosti již v době koronavirové pandemie.

Druhá kategorie – tedy objekty, které si zatím drží svou hodnotu – však bude postupem času erodovat. Železné jádro nemovitostí, které by krizí být zasažené neměly, je přitom relativně malé. Zahrnuje nízké desítky procent administrativních objektů, kvalitních průmyslových a logistických hal nebo obchodních nemovitostí v předních lokalitách.

Pro trh je nepříjemnou novinkou, že dopady se nebudou, tak jako v minulosti, primárně odvíjet od lokality a jejího sociodemografického složení.

PSALI JSME:
Asociace: Síkelovo ministerstvo diskriminuje malé a střední firmy

Do stejných problémů se tak kvůli vysokým energiím a nehospodárnosti provozu mohou v blízké budoucnosti dostat majitelé například výrobních areálů ve Středočeském kraji i na Ostravsku, nebo starší administrativní budovy v Brně, stejně jako Karlových Varech.

První na řadu přijdou podniky z terciérní sféry. Gastronomii budou následovat kosmetické salony, prodejny, ale také nájemci kancelářských prostor, pro které bude často výhodnějším řešením přechod na práci z domova nebo hybridní provoz.

U gastronomických provozoven lze v příštím roce očekávat propad v nabídkových cenách až o třetinu, u starších administrativních budov mohou klesnout nabídkové ceny klidně o 15 procent.

PSALI JSME:
„Oběd? Bohužel, skončili jsme po 25 letech.“ Zavřených hospod a jídelen jsou už stovky

Druhou a svými dopady zásadnější vlnu pak budou představovat firmy, které budou končit provoz ve výrobních areálech. V případě, kdy se sejde vysoká energetická náročnost provozu s nehospodárností objektu a ještě se k tomu přidají byznysové problémy, nemají firmy šanci situaci přežít. Bohužel se v tomto případě bavíme o stovkách areálů, které spadají do této rizikové skupiny.

Vítězové aktuálního dění jsou již dnes známí – jsou to objekty, jejichž majitelé v minulých letech investovali do snižování energetické náročnosti. Ty, které mají vhodnou lokalitu, mohou ve své hodnotě růst i v následujících letech – a to v řádech jednotek procent.

Bodovat budou nejen provozovny v centrech, ale i v nově se utvářejících lokalitách, kam se stěhují městské domácnosti za levnějším. Ani pro majitele nehospodárných objektů – pokud jsou alespoň trochu v dobrých lokalitách – však nemusí být nic ztraceno.

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Jakmile pomine první šok, pravděpodobně opět stoupne poptávka po pronájmech. A síla oživení bude do jisté míry závislá od nabídky vhodných objektů. Na trhu tedy bude mít své místo i skupina částečně upravených kanceláří a provozoven, které dokáží účinně odstranit největší energetické nedostatky.

V dlouhodobém horizontu pak bude právě investice do snížení energetické náročnosti jeden z nejviditelnějších pozitivních efektů celé krize.

Nemovitosti v komerčním segmentu tak získají do budoucna výrazné nové kvality – včetně alespoň částečné soběstačnosti, která se pravděpodobně stanou novou normou. Majitelé, kteří do nich zainvestují, získají významnou konkurenční výhodu a posílí, nájemci pak mohou očekávat výrazně nižší náklady na provoz.

Autor je senior manager společnosti RSM
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Při úsporách energií mohou firmám pomoci dotace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.