Trh má jasno: Česká ekonomika i v posledním loňském čtvrtletí výrazně zaostala za zeměmi Visegrádu

Názor
Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí rostla podle našeho předpokladu meziročním tempem 2,4 procenta. Pro srovnání, trh ve střední hodnotě analytických odhadů předpokládá, že v sousedním Polsku činil ve stejném období meziroční růst 4,8 procenta, v Maďarsku 4,6 procenta a na Slovensku 4,1 procenta. Všechna data budou příslušnými statistickými úřady zveřejněna v druhé polovině tohoto týdne.
Německý autoprůmysl byl v druhé polovině loňského roku znatelně neblaze zasažen přechodem na nové homologační standardy automobilů. Foto: Pixabay

Tuzemská ekonomika růstem ve výši 2,4 procenta „kopíruje“ hodnotu svého meziročního růstu ze třetího čtvrtletí. Za ostatními zeměmi Visegrádské skupiny zaostává kvůli svému těsnějšímu napojení na německou ekonomiku, zejména pak prostřednictvím subdodávek německému autoprůmyslu.

Ten byl v druhé polovině loňského roku znatelně neblaze zasažen přechodem na nové homologační standardy automobilů. Německo také hůře než mnohé jiné ekonomiky pociťuje zpomalení Číny, která pro něj představuje klíčové exportní odbytiště.

V důsledku situace v Německu a v Číně se po celý loňský rok vytrácel optimismus z českého průmyslu. Na přelomu roku se pak podmínky v něm dokonce začaly zhoršovat a objevily se první signály propouštění.

PSALI JSME:
Mizérie českého průmyslu je ještě závažnější, než se čekalo. Na vině je Čína, Trump a brexit

Naštěstí se v posledním loňském čtvrtletí poměrně dobře dařilo českému zahraničnímu obchodu, a to právě navzdory popsané situaci v průmyslu. Růstu české ekonomiky pomohly ale zejména investice, a to jak soukromé, tak hlavně ve třetím a právě čtvrtém kvartále také investice veřejné. Ty souvisely s nutností dočerpat část přidělených prostředků z fondů EU ještě před koncem roku 2018, což se nakonec podařilo. Soukromé investice mířily zejména do rozšiřování produkčních kapacit, ty veřejné pak do infrastruktury. S příchodem chladného počasí na sklonku roku 2018 však aktivita ve stavebnictví citelně polevila a stavebnictví tak nenaplnilo optimistický předpoklad dvouciferného loňského růstu.

Nadále silná přitom i ve čtvrtém čtvrtletí zůstávala spotřeba domácností. Varovný je však v oblasti širšího maloobchodu loňský první pokles automobilového segmentu od roku 2012. Ten souvisí se zmíněnou „homologační krizí“, ale také s nasycením trhu po pokrizové obnově vozových parků jak jednotlivců, tak zejména firem.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podniky začínají propouštět, český průmysl padá do mizérie

Sdílet:
  1. Nevěřím tomu :O Naše země má ve vládě už několik let nejlepšího ekonoma, podnikatele a poloboha Bureše. Navíc máme nejnižší nezaměstnanost a měli jsme také nejlepší odrazový můstek. By mě zajímalo, který koblihář jako první začne vykřikovat něco o Kalouskovi, který u moci nebyl XY let.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra českého stavebnictví v ekonomiku se propadá

Podnikatelé ve stavebnictví už dva měsíce po sobě zhodnotili svou současnou i celkovou ekonomickou situaci záporným znamínkem. Čísla z konjukturálních průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za červenec a srpen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru