Trh práce má pandemii za sebou, ovšem jen díky enormnímu nárůst veřejného dluhu

Názor
Míra nezaměstnanosti v ČR klesla v září na 3,5 procenta, nejníže od dubna 2020. Trh práce tak už v podstatě kompletně překonal dopady pandemické situace. Pandemie se totiž v Česku výrazněji začala projevovat v březnu 2020, kdy se vláda rovněž uchýlila k prvním plošnějším protipandemickým opatřením. 
Míra nezaměstnanosti s nástupem zimy tradičně vzroste kvůli útlumu pracovních příležitostí v exteriéru. Ilustrační foto: Pixabay.com

V současné době je trh práce ještě přehřátější než před pandemií, alespoň tedy měřeno počtem nabízených volných pracovních míst. Těch je o několik tisíc více než před propuknutím pandemie. Je však třeba přihlédnout ke stárnutí populace.

Kvůli němu odchází z tuzemského trhu práce bez náhrady měsíčně průměrně 2500 lidí, což za uplynulý rok a půl, od propuknutí pandemie, představuje zhruba 45 tisíc osob. Pokud by tyto osoby nadále byly zaměstnány, počet volných pracovních míst by byl stále nižší, než před začátkem pandemie.

Nutno však také dodat, že udržení míry nezaměstnanosti vlastně na předpandemické úrovni je vykoupeno enormním nárůstem veřejného dluhu, který během pandemie financoval programy podpory zaměstnanosti a obecně ekonomiky typu Antivirus. Enormní nárůst dluhu zabránil poklesu zaměstnanosti, ale tedy také zabránil zesílení tlaku na zpomalení růstu výdělků.

Proto nyní tento dluh a jím zachráněná pracovní místa přispívají k zesílení inflačních tlaků v ekonomice. Ty centrální banku vedou k razantnímu navyšování základní úrokové sazby, jejíž vzestup zase přispívá k růstu úroků na dluhu vlády ČR. Úrok na desetiletém dluhu vlády ČR dnes vystoupal na nejvyšší úroveň od března 2014, a to 2,23 procenta, což vládě prodražuje financování dluhu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko má historicky rekordní počet neobsazených pracovních míst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB