Trh práce se dále utahuje

Názor
Podíl nezaměstnaných v Česku se v září v souladu s naším očekáváním o další desetinku snížil. Dosáhl tak 3,5 procenta po srpnových 3,6 procenta, a je nejnižší od dubna loňského roku. Celkem úřad práce registroval 262 142 uchazečů o zaměstnání, což bylo ve srovnání s předchozím měsícem o 5 474 méně.
Na jedno volné pracovní místo na úřadu práce v září připadalo v průměru 0,7 uchazeče. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Počet volných pracovních míst byl v porovnání se srpnovými údaji sice o 5 203 nižší, i tak ale dosáhl stále velmi vysokých 358 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak v září připadalo v průměru 0,7 uchazeče.

Dle šetření míry nezaměstnanosti zpracovávané Eurostatem se Česko stále drží na nejspodnější části žebříčku. Míra nezaměstnanosti po sezonním očištění dosáhla v červenci 2,9 procenta, zatímco v rámci celé EU27 to bylo 6,8 procenta. Na druhém místě se umístila Malta, následovaná Nizozemím a Polskem. Sousední Německo obsadilo až páté místo.

Ze včera zveřejněných dat je patrné, že se český trh práce dále utahuje. V následujících měsících očekáváme po sezónním očištění spíše stabilitu podílu nezaměstnaných. S výraznějším poklesem nezaměstnanosti naše prognóza počítá až pro příští rok.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh práce má pandemii za sebou, ovšem jen díky enormnímu nárůst veřejného dluhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.