Trh práce se dále utahuje

Názor
Podíl nezaměstnaných v Česku se v září v souladu s naším očekáváním o další desetinku snížil. Dosáhl tak 3,5 procenta po srpnových 3,6 procenta, a je nejnižší od dubna loňského roku. Celkem úřad práce registroval 262 142 uchazečů o zaměstnání, což bylo ve srovnání s předchozím měsícem o 5 474 méně.
Na jedno volné pracovní místo na úřadu práce v září připadalo v průměru 0,7 uchazeče. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Počet volných pracovních míst byl v porovnání se srpnovými údaji sice o 5 203 nižší, i tak ale dosáhl stále velmi vysokých 358 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak v září připadalo v průměru 0,7 uchazeče.

Dle šetření míry nezaměstnanosti zpracovávané Eurostatem se Česko stále drží na nejspodnější části žebříčku. Míra nezaměstnanosti po sezonním očištění dosáhla v červenci 2,9 procenta, zatímco v rámci celé EU27 to bylo 6,8 procenta. Na druhém místě se umístila Malta, následovaná Nizozemím a Polskem. Sousední Německo obsadilo až páté místo.

Ze včera zveřejněných dat je patrné, že se český trh práce dále utahuje. V následujících měsících očekáváme po sezónním očištění spíše stabilitu podílu nezaměstnaných. S výraznějším poklesem nezaměstnanosti naše prognóza počítá až pro příští rok.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh práce má pandemii za sebou, ovšem jen díky enormnímu nárůst veřejného dluhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB