Trh přijal výsledky ČEZ se zklamáním, to lepší však firmu ještě čeká

Názor
Trh přijal výsledky ČEZ za třetí čtvrtletí letošního roku s určitým zklamáním, byť si je vědom, že firma toho, že firma má před sebou zářnější kvartály. Akcie společnosti zareagovaly na ranní oznámení výsledků poklesem, aktuálně jsou níže o zhruba 0,6 procenta.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Provozní zisk EBITDA poklesl meziročně o bezmála sedmnáct procent na 9,8 miliardy korun. Analytici přitom v průměru očekávali provozní zisk vy výši 11,5 miliardy korun. Slabší provozní ziskovost se promítla do poklesu očištěného čistého zisku, který dosáhl úrovně půl miliardy korun, tedy hned o tři miliardy nižší úrovně než loni ve třetím čtvrtletí.

Pozitivněji trh vnímá oznámený výhled ČEZ ohledně výsledku hospodaření za celý letošní rok. Upřesnění odhadu společnosti stran letošního provozního zisku EBITDA na 58 miliard korun je potvrzením odhadu trhu. Čeští i mezinárodní analytici i proto akciím ČEZ pro příští měsíce stále věří.

Analytici americké banky Morgan Stanley dnes potvrdili cílovou cenu akcií ČEZ, tj. cenu, kterou by akcie firmy měly vykazovat ve dvanáctiměsíčním horizontu, na úrovni 578 korun za kus. Aktuálně se akcie ČEZ prodává za 519 korun. Konsensuální cílová cena akcií ČEZ činí dokonce takřka 603 korun.

Letošní výsledky ČEZ by měly být podle konsensu výrazně lepší než ty loňské, neboť se v nich bude zejména projevovat růst cen velkoobchodní elektřiny uplynulé doby. Provozní zisk EBITDA by měl letos dle konsensu trhu vzrůst meziročně o 17,5 procenta, v příštím roce pak o dalších 8,6 procenta. Ještě výrazněji by v obou letech měl růst čistý zisk společnosti.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stát dostane od ČEZ kvůli nízké dividendě o miliardy méně

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Avast: Lepší výsledky, vyšší dividenda, růst cílů

Avast zveřejnil za první polovinu tohoto roku silná čísla, která pokořila odhady trhu. Vzrostl počet zákazníků. Mezitímní dividenda se zvýší a je také nad očekáváním analytiků. Dále došlo ke zvýšení celoročních cílů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru