Trh s auty se v červnu propadl. Nejvíce v Česku a Švédsku

Názor
Český trh s novými automobily se v červnu propadal nejvýrazněji z celé Evropské unie. Vykázal meziroční pokles registrací nových osobních vozů o 15,5 procenta. Plyne to z dnes zveřejněných čísel Asociace evropských výrobců automobilů. Ještě strměji než v Česku se v EU v červnu trh s auty propadal už jen ve Švédsku, jehož trh vykázal 52procentní meziroční pokles.
Škoda Auto vykázala za první pololetí 1,3procentní, meziroční pokles registrací nových vozů. Foto: Pixabay

Švédsko také společně s Kyprem, Finskem a Českem představuje čtveřici zemí EU, v nichž za celé letošní první pololetí nastalo nejcitelnější ochlazení trhu s novými osobními vozy. Ve Švédsku za první pololetí registrují více než čtvrtinový meziroční pokles, na Kypru činí poklesu čtrnáct procent, ve Finsku 13,4 procenta a v Česku pak 10,6 procenta.

V červnu postihl EU dramatický propad nových registrací, čítající 7,8 procenta meziročně. Podstatný je kalendářní vliv, jelikož loňský červen měl více pracovních dní, ovšem zásadní roli hraje také nasycení podstatné části evropského trhu s automobily a obecnější nejistota spjatá s brexitem a obchodními válkami. Automobilkám také nesvědčí přechod na nová emisní homologační kritéria, k němuž došlo loni.

Dobrou zprávou z hlediska České republiky je alespoň to, že automobilka Škoda Auto vykazuje za první pololetí poměrně nízký, 1,3procentní, meziroční pokles registrací nových vozů své značky. Z klíčových značek skupiny Volkswagen se lépe dařilo jen Seatu, Volkswagen, Audi i Porsche na tom během prvních šesti měsíců letošního roku byly hůře než Škoda, jelikož vykázaly vesměs hlubší meziroční propad nových registrací.

Vzhledem k náročnému mezinárodnímu prostředí, přetrvávajícím nejistotám a ztrátě dynamiky ekonomiky Evropské unie jako celku nelze ve druhém pololetí letošního roku sázet na přílišné zlepšení. Ochabování automobilového průmyslu představují pro nadcházející čtvrtletí klíčové riziko pro českou ekonomiku, která je na něm vysoce závislá.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Zdražování se rozjelo na plné obrátky

Jasně se ukazuje, že v ekonomice existují inflační tlaky, kdy akce v podobě růstu mezd vyvolala reakci v podobě růstu cen. Rostoucí ceny nemovitostí umožňují stavebním firmám, aby zdražovaly stavební práce. Vysoké …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru