Trh s auty se v červnu propadl. Nejvíce v Česku a Švédsku

Názor
Český trh s novými automobily se v červnu propadal nejvýrazněji z celé Evropské unie. Vykázal meziroční pokles registrací nových osobních vozů o 15,5 procenta. Plyne to z dnes zveřejněných čísel Asociace evropských výrobců automobilů. Ještě strměji než v Česku se v EU v červnu trh s auty propadal už jen ve Švédsku, jehož trh vykázal 52procentní meziroční pokles.
Škoda Auto vykázala za první pololetí 1,3procentní, meziroční pokles registrací nových vozů. Foto: Pixabay

Švédsko také společně s Kyprem, Finskem a Českem představuje čtveřici zemí EU, v nichž za celé letošní první pololetí nastalo nejcitelnější ochlazení trhu s novými osobními vozy. Ve Švédsku za první pololetí registrují více než čtvrtinový meziroční pokles, na Kypru činí poklesu čtrnáct procent, ve Finsku 13,4 procenta a v Česku pak 10,6 procenta.

V červnu postihl EU dramatický propad nových registrací, čítající 7,8 procenta meziročně. Podstatný je kalendářní vliv, jelikož loňský červen měl více pracovních dní, ovšem zásadní roli hraje také nasycení podstatné části evropského trhu s automobily a obecnější nejistota spjatá s brexitem a obchodními válkami. Automobilkám také nesvědčí přechod na nová emisní homologační kritéria, k němuž došlo loni.

Dobrou zprávou z hlediska České republiky je alespoň to, že automobilka Škoda Auto vykazuje za první pololetí poměrně nízký, 1,3procentní, meziroční pokles registrací nových vozů své značky. Z klíčových značek skupiny Volkswagen se lépe dařilo jen Seatu, Volkswagen, Audi i Porsche na tom během prvních šesti měsíců letošního roku byly hůře než Škoda, jelikož vykázaly vesměs hlubší meziroční propad nových registrací.

Vzhledem k náročnému mezinárodnímu prostředí, přetrvávajícím nejistotám a ztrátě dynamiky ekonomiky Evropské unie jako celku nelze ve druhém pololetí letošního roku sázet na přílišné zlepšení. Ochabování automobilového průmyslu představují pro nadcházející čtvrtletí klíčové riziko pro českou ekonomiku, která je na něm vysoce závislá.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.