Trh s nemovitostmi prochází obdobím zkoušek, klíčová zůstává důvěra

Názor
Turbulentní dění uplynulých měsíců ovlivnilo naše každodenní životy i celosvětovou ekonomickou situaci. Také středoevropský trh s komerčními nemovitostmi byl ze dne na den konfrontován s nutností rychle reagovat na nečekané změny. Tváří v tvář vzniklé nejistotě jsme si opět mohli připomenout, jak stěžejním pilířem fungujícího obchodu s realitami je faktor důvěry.
Trh s nemovitostmi prochází obdobím zkoušek, klíčová zůstává důvěra. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvěra – ať už v trh samotný, domácí ekonomiku nebo globální vývoj – stojí za rozhodováním podnikatelů i soukromých investorů o nákupu nemovitostí. Důvěra určuje také ochotu bank poskytnout financování pro realizaci velkých transakcí. Omezení podnikání v minulých měsících pak pochopitelně mělo vliv i na tento těžko postihnutelný, přesto životně důležitý aspekt.

Nejistota nyní provází především akvizice závislé na bankovních půjčkách. Stejně jako během minulých finančních krizí jsou odhadci opatrní a před vydáním stanovisek ke schválení hypoték vyčkávají, až bude s odezněním pandemie jasný vývoj cen. Zároveň riziková oddělení bank zamítají, anebo omezují míru poskytování půjček, nejsou-li bezpečně podloženy právě doporučením odhadců.

Váhavý přístup je patrný napříč všemi sektory, nejen v odvětvích, jež Covid-19 přímo ovlivnil. Opatrnost odhadců a nedostatek důvěry na straně bank mají za následek, že institucionální a mezinárodní investoři zapojení ve velkých transakcích pocítí v krátkodobém horizontu dopady výrazně větší silou. Trpělivost a rozvaha proto u nich nyní budou obzvláště důležité.

PSALI JSME:
ČS nemovitostní fond vloni zhodnotil investorům peníze o 4,2 %

Na druhé straně kupci, kteří nepotřebují finanční podporu třetích stran, projevují značnou ochotu v obchodování pokračovat – s přesvědčením, že stávající náznaky oživování ekonomiky záhy vyústí v její plné globální zotavení. Podnikatelé i individuální investoři navíc stále mají možnost kupovat nemovitosti za ceny podobné výše jako před vypuknutím pandemie a na trhu zůstávají atraktivní aktiva v nižší až střední cenové hladině.

Segmentem, v němž důvěra zůstává vysoká, dokonce možná vyšší, než byla dříve, je oblast rezidenčních nemovitostí. U jednoho z našich tuzemských rezidenčních projektů jsme aktuálně registrovali více předprodejů než před příchodem koronaviru a třebaže není jednodušší na hypotéku dosáhnout, důvěru zájemců zakoupit nemovitost podporují extrémně nízké úrokové sazby.

Z toho důvodu bych se nebál označit rezidenční projekty cílící na domácí kupce za bezpečnou, v krátko- až střednědobém horizontu nadprůměrně výnosnou investiční příležitost.

PSALI JSME:
Češi věří, že peníze jim nejlépe zhodnotí nemovitosti

Na trhu je třeba zohlednit ještě jednu proměnnou: Vztahy mezi pronajímateli a nájemci, které jsou zkoušeny jako nikdy dříve. Podniky, jež nemohly být v provozu, nemohly ani splácet nájem za užívané prostory. Důležitost důvěry je v tomto případě opět třeba vyzdvihnout. Pronajímatelům doporučuji hledat cesty, jak svým nájemcům v nesnázích vyjít, pokud možno, vstříc – ať už slevou na nájmu nebo odložením splátek. Nezapomenou na to, že jste jim pomohli přečkat těžké časy.

Mince má ale i druhou stranu a podniky, které o zvláštní úlevy žádají, i když zůstal jejich provoz nepřerušen, případně když se jim dokonce daří lépe než dříve, svým přístupem dlouhodobou důvěru pronajímatelů nevratně poškozují.

Obchodní prostředí nyní prochází zkouškou na úrovni svého nejobtížněji uchopitelného, zároveň nejdůležitějšího aspektu: důvěry. A to důvěry v trh jak na individuální, tak kolektivní úrovni. Má-li se trh ozdravit, musí být tato důvěra plně obnovena. S uvolňováním restriktivních opatření napříč střední Evropou pevně věřím, že k tomu dojde dříve, než čekáme.

Autor je ředitelem společnosti Arcona Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obchodní centra versus jejich nájemníci. Vláda opět přesouvá problém s nájmy na vlastníky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v listopadu dále klesla

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ČR v listopadu dle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokračovala v poklesu. Saldo důvěry spotřebitelů kleslo na -22,5 bodů, což není až tak vzdálené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru