Trh s nemovitostmi? Všechny trumfy má teď kupující

Analýza
Situace na trhu s nemovitostmi se během posledního roku otočila o 180 stupňů. Zatímco před rokem vše, co makléři nabrali, tak se prodalo, nyní je situace opačná. Nemovitostí v nabídkách přibývá rychlým tempem, avšak kupující nikde. Trh s nemovitostmi dosáhl svého vrcholu. Nacházíme se již za vrcholem a nyní nás čekají korekce u různých kategorií.
Nastala doba, kdy všechny trumfy má kupující. Rapidně se snížila poptávka pro nákup bytu až o 75 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Například u panelákových bytů před rekonstrukcí můžeme čekat až 30procentní propad, a to už na jaře příštího roku. Již dnes evidujeme u této kategorie 15 procentní propad u nabídkových cen. Realita je ještě minimálně o pět procent níže. Prodávající ještě na prohlídce musí slevovat ze svých požadavků.

Nastala doba, kdy všechny trumfy má kupující. Trend je takový, že pokud prodávající nesleví nyní a bude chtít zvolit vyčkávací taktiku, může se stát, že v budoucnu za svou nemovitost dostane ještě méně.

S prodejem své druhé či třetí nemovitosti nyní není radno otálet, nebo vyčkávat. Z dat realitního portálu VideoBydleni.cz vyplývá, že nabídek na prodej bytů vzrostl ve třetím čtvrtletí letošního roku o mezikvartálně o 34 procent.

Zároveň se rapidně snížila poptávka pro nákup bytu až o 75 procent. Z těchto čísel vyplývá, že kupující již nyní nechtějí akceptovat nabízené ceny. V metropolích navíc vychází levněji pořídit si nájemní bydlení, než čerpat hypotéku.

PSALI JSME:
Nájmy rychle zdražují. I tak jsou stále levnější než hypotéka

Přibývá lidí, kteří i když mají hotovost, nebo dosáhnou v současné době na hypoteční úvěr, nechtějí akceptovat současné ceny a raději jdou dočasně do nájemního bydlení. Znamená to další impuls pro již tak vysokou poptávku po nájmech. Dle našich dat vyplývá, že nájemní bydlení zaznamenalo až trojnásobný meziroční nárůst poptávky.

Pro nájmy nyní platí totéž pravidlo, jako před rokem u prodejů. Co se nabere, to se pronajme. Až 35 procent poptávky po nájemním bydlení představují ti, kteří odkládají pořízení nemovitosti do budoucna, což dále vytváří prostor pro další korekci na trhu.

Jediné pozemky ze všech kategorií nečeká korekce. Kvalitních pozemků je velmi málo, a proto u pozemků očekáváme růst do deseti procent. V kategorii bytů vidíme prostor pro korekci do jara příštího roku až o 30 procent.

Samozřejmě záleží vždy na kvalitě a lokalitě. U kvalitnějších nemovitostí vidíme pokles na úrovni 10-15 procent. Pokles poptávky v tomto segmentu je až o 80 procent meziročně.

PSALI JSME:
S nákupem nemovitosti se vyplatí počkat

Kategorie developerských projektů je svým způsobem specifická. Cenu si určují developeři a těm se slevovat ze svých požadavků nechce. Propad by silně ukrojil z jejich marží. Uvidíme, jak se situace v tomto segmentu vyvine.

Nejvíce předpokládaný vývoj je, že developeři začnou tyto byty nabízet k pronájmu, což se již v některých lokalitách děje. Již dnes můžeme vidět různé marketingové kampaně – „vybavení bytu zdarma“ atd.

Situace v makru nevypadá vůbec dobře. Inflace na úrovni 18 procent, rostoucí ceny energií, negativní výhled války na Ukrajině, liknavá Česká národní banka (ČNB). Podniky, které jsou závislé na energiích, budou mít problémy a své provozy budou utlumovat, či zavírat, což způsobí růst nezaměstnanosti.

ČNB by měla úrokovou sazbu dále zvednout, protože již nyní je jasné, že inflace není dovezená, ale je poptávková. Pokud tak neučiní, prodlouží horizont, kdy se dostaneme na dvouprocentní inflační cíl, pokud vůbec.

PSALI JSME:
Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku se česká ekonomika dostane minimálně do technické recese, což pomůže utlumit poptávkové inflační tlaky v ekonomice. Mění se struktura spotřeby domácností, kdy se zvyšuje položka mandatorních výdajů, tedy těch, které domácnost musí zaplatit.

Do rostoucích mandatorních výdajů patří nájemné, splátky hypoték, energie, jídlo. Všechny tyto segmenty nyní zaznamenávají růst. Budoucnost tedy nevypadá dobře. Pokud se k tomu připojí i strach o práci, máme zaděláno na depresi v následujícím roce či dvou.

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů sice zaznamenaly v posledním měsíci nepatrný pokles, ale je to jen kosmetická změna způsobená konkurenčním bojem. Pokud do příštího zasedání centrální banky nezaznamená růst nezaměstnanosti a zpomalení inflačních tlaků, je velmi pravděpodobné, že rada přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Souběh výše uvedených trendů naznačuje, že vstupujeme do krize, respektive, již se v ní nalézáme. Spotřeba obyvatel klesá hlavně o zbytné výdaje.

Autor je hlavní ekonom Videobydleni.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hypotéky nepatrně zlevnily, domácnosti rozdíl nepoznají

Zavřít reklamu ×
  1. Média mají téma. Lidé z oboru tito vědí skoro půl roku. Prodávající však neposlouchají rad a stále se z okna svého bytu snaží dohlédnout ceny z roku 2021. Naštěstí mám rozumné a chytré klienty kteří si nechají poradit. Prodat nyní za méně než očekávám, je a bude výhra. Pokud bude Prodávající otálet, prodá ve finále o mnohem méně než by tomu bylo nyní.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.