Trhy dostávají finanční podporu pro boj s koronavirem, americký Fed nouzově snižuje úrokové sazby

Názor
Americká centrální banka včera poprvé od roku 2008 mimořádně a nouzově snížila svoji základní úrokovou sazbu, a to hned o půl procentního bodu. Tržní úrokové sazby již nějakou dobu takovéto masivní snížení sazeb signalizovaly.
Tržní úrokové sazby několik dní signalizovaly, že tzv. bezpečná úroková sazba, ta na amerických dluhopisech, půjde ještě níže, neboť výhledově sílí převis úspor nad investicemi, o něž nebude kvůli koronaviru při stávajících sazbách Fedu zájem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bez nich by hrozil další mohutný propad trhů. Trhy takto dostávají do žil „koňskou dávku“ finanční podpory, která by měla utišit nynější panické stavy způsobené dopady – nynějšími, ale zejména vyhlíženými – šíření koronavirové nákazy. Lze proto očekávat růst cen akcií, pokles „indexu strachu“ VIX, stabilizaci v posledních dnech oslabující české koruny, či dokonce její mírné zpevnění či vzestup výnosu amerických dluhopisů.

Právě zejména masivní poptávka panikařících investorů po amerických dluhopisech srazila výnos těch dlouhodobých z nich – se splatností deset či třicet let – na dějinné minimum. Předevčírem se nejprudčeji od roku 2008 propadl výnos amerického dvouletého dluhopisu. Investoři prostě v čase nejistoty Trumpově vládě půjčují ještě ochotněji než jindy, aby zaparkovali své peníze, o něž by jinak, kvůli širokému propadu akciových trhů, mohli přijít. Jelikož půjčují ochotněji, spokojí se s nižším úrokem, pročež tedy Trumpově administrativě historicky zlevňuje provoz Spojených států amerických.

Jenže tržní úrokové sazby, včetně těch dluhopisových, musí brát na zřetel také americká centrální banka (Fed). A svým včerejším krokem také vzala.

PSALI JSME:
Trhy teď sází na masivní zásah centrálních bank, jinak hrozí kvůli koronaviru jejich kolaps

Pokud se totiž tržní sazby znatelně propadají, dokonce na dějinná minima, přičemž Fed by své sazby nesnížil, vážně by hrozilo, že bude celou americkou ekonomiku měnově-politicky škrtit. To by ještě zhoršilo útlum ekonomiky, americké i světové a zprostředkovaně i české, který kvůli dopadu šíření koronavirové nákazy nastává tak jako tak.

Není to tedy o tom, že by představitelé Fedu byli bláhoví a domnívali se, že nižší sazby rychleji přivedou na svět účinnou koronavirovou vakcínu, přimějí Číňany hned otevřít všechny své továrny nebo dají lidem vzpruhu, aby se navzdory nákaze v zástupech vydali do ulic na nákupy. Vlastně se ani nedá říci, že snížení sazeb by v současnosti znamenalo uvolnění měnových podmínek. Spíše jde o to, aby se zabránilo jejich přílišnému utažení. Utažení, jehož příčinou je zavření čínských továren či stupňující se strach z neznámého a z šíření nákazy v Evropě či Americe.

Tržní úrokové sazby zkrátka už několik dní signalizovaly, že takzvaná bezpečná úroková sazba, ta na amerických dluhopisech, půjde ještě níže, neboť výhledově sílí převis úspor nad investicemi, o něž nebude kvůli koronaviru při stávajících sazbách Fedu zájem. Americká centrální banka se tedy tlaku poddala. Nic jiného jí ani příliš nezbývalo. Snad jedině to, že by se podařilo přes noc najít vakcínu na koronavirovou nákazu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zvítězí tiskárny peněz nad zákeřným virem?

Zavřít reklamu ×
  1. Aneb ničením hodnoty měny k pokrokové prosperitě
    Jestliže snižení ceny měny je správná věc tak proč nesnižit cenu měny na 0 ?
    Tím by se stala měna zcela bez ceny a tím by dle mudrců ekonomů nastal zlatý věk .
    A jestliže ne …tak proč cenu měny snižují ?
    Víme proč , nechtejí všeobecné pochopení že jejich měny jsou bezcenné alespon ne do te chvíle než budou zakazána hotovost , pak už to bude jedno.
    Socialismem a plánovaným hospodářstvím levá kupředu

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.