Trhy na pozitivní vlně

Názor
Členské země Evropské unie podpořily dohodu upravující mimo jiné obchodní vztahy s Británií. Ta vznikla přesně na Štědrý den. Evropský parlament ji bude schvalovat až dodatečně během dvouměsíční doby její provizorní platnosti. Experti členských zemí během necelých čtyř dnů od dlouho očekávané shody prostudovali více než 1200 stránek dokumentu.
Evropský parlament bude dohodu schvalovat až dodatečně během dvouměsíční doby její provizorní platnosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropské akcie v pondělí zaznamenaly nejsilnější uzavření za posledních deset měsíců. Vedle zmíněné dohody i obrovské množství stimulů a optimismu z vakcín vedlo k tomu, že se STOXX 600 zotavil téměř o 43 procenta ze svých minim v březnu. Německé akcie dokonce dosáhly rekordní výše.

Británie pro nás představuje důležitého obchodního i investičního partnera, s kterým máme vysoký přebytek obchodní bilance. Velká Británie je také naším jedenáctým největším investorem přímých investic. I proto pražská burza s podporou globálních trhů zakončila pondělí nejvýše za deset měsíců. Index PX stoupl o více než 1,5 procenta na 1023,40 bodu.

Dohoda o brexitu

Dohoda zajišťuje bezproblémové obchodování bez zatížení cly. Také upravuje vzájemné vztahy například v rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci. Jeden z nejspornějších bodů přitom představoval rybolov.

Podoba kompromisu říká, že evropští rybáři budou moci dalších pět a půl roku dál lovit v britských vodách. Do poloviny roku 2026 se ale musejí vzdát čtvrtiny dosavadních pozic, které zaberou britští rybáři. Následně se budou podmínky přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.

PSALI JSME:
Brexit český export neprodraží. Otázky vyvolává vyplácení dividend

Samozřejmě konec roku ale znamená i výrazné změny. Bude opět nutné disponovat vízem, jestliže budou chtít britští občané v EU pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat. Na druhé straně si bude Británie vybírat, do jakých odvětví bude na své území pouštět cizí pracovní sílu. To také bylo jedním z velkých témat referenda o brexitu. Mnoho aspektů budoucího vztahu Británie s EU však musí být teprve vyřešeno – možná v průběhu let.

Očkování – naděje na oživení

Americký prezident Donald Trump v neděli podepsal zákon o pandemické pomoci ve výši 2,3 bilionu dolarů. To vyvolalo určitý optimismus ohledně krátkodobých ekonomických vyhlídek. Jedná se o fiskální pomoci v hodnotě 900 miliard dolarů, jehož součástí je mimořádná podpora v nezaměstnanosti i přímý jednorázový příspěvek pro většinu Američanů v hodnotě 600 dolarů. Dodatečný balík podpory (900 mld. USD) plus federální rozpočet (1,4 bil. USD) dohromady činí daných 2,3 bilionu dolarů.

Další pozitivní událostí bylo nedělní zahájení evropského očkovacího programu, což také podpořilo naděje na silné hospodářské oživení v druhé polovině 2021.

PSALI JSME:
Pandemie hrála letos první housle i ve světě investic. Na rok 2021 ale trhy hledí s optimismem

Dopady na finanční trhy

Evropské akcie v pondělí zaznamenaly nejsilnější uzavření za posledních deset měsíců. Vedle zmíněné dohody i obrovské množství stimulů a optimismu z vakcín vedlo k tomu, že se STOXX 600 zotavil téměř o 43 procenta ze svých minim v březnu. Německé akcie dokonce dosáhly rekordní výše. Z pohledu letošního vývoje tak dokázaly překonat vysoké úrovně z poloviny února a celkově od začátku roku dosáhly zisku přesahující čtyři procenta. Slušné výsledky měly také francouzské či španělské akcie, které navazují na listopadovou rallye. Londýnská burza byla uzavřena.

V rámci německých akcií se díky dosažené dohodě dařilo především výrobcům automobilů, kteří patřili k nejvýznamnějším posílením německého indexu DAX. Německo je totiž významným dodavatelem automobilů pro Velkou Británii.

Zajímavostí byl vývoj kurzu britské libry během Štědrého dne. Její reakce v době oficiálního ohlášení dosažení dohody z britské a poté evropské strany byla trochu neočekávaná. Proti dolaru i euru začala oslabovat, a to navzdory faktu, že šlo o pozitivní zprávu.

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pozitivní nálada a nová maxima, pražská burza hvězdou

Vysvětlení nám může nabídnout její dosavadní posilování, kdy očekávání dosažení dohody bylo v hodnotě kurzu již zaceněno s předstihem. Následně mohli investoři začít vybírat zisky a libru tak opouštět. Navíc tou dobou nebyly známé detaily podoby dohody, což mohlo vyvolávat nejistotu.

Dobrá zpráva pro Českou republiku

Británie pro nás představuje důležitého obchodního i investičního partnera, s kterým máme vysoký přebytek obchodní bilance. Její trhy jsou naším pátým největším exportním teritoriem s podílem zhruba pěti procent na celkovém vývozu. Do Británie pak směřuje zboží s vysokou přidanou hodnotou. Nejčastěji jde o motorová vozidla, traktory, reaktory, kotle atd.

Velká Británie je také naším jedenáctým největším investorem přímých investic. I proto pražská burza s podporou globálních trhů zakončila pondělí nejvýše za deset měsíců. Index PX stoupl o více než 1,5 procenta na 1023,40 bodu. Rostly akcie energetické společnosti ČEZ i bank. Česká koruna posílila k euru i dolaru.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dohoda o brexitu je na světě. Je to dobrá zpráva i pro českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru