Trhy se radují ze zprávy o slibném vývoji vakcíny

Akciové trhy dnes zaplavila doslova vlna optimismu. Evropské indexy vyskočily a výjimkou nejsou ani zisky nad čtyři procenta. Stejně tak silný úvod nového týdne ukazují i zámořské akciové indexy, které přidávají kolem tří procent. Důvodem růstu je optimismus týkající se vývoje vakcíny mRNA-1273 proti onemocnění Covid-19, které způsobuje nový koronavirus.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americká biotechnologická společnost Moderna Inc., která vakcínu vyvíjí, dnes informovala, že výsledky testování experimentální vakcíny na osmi dobrovolnících jsou slibné a vakcína vykazuje znaky pozitivní reakce imunitního systému.

Akcie firmy se díky tomu při zahájení obchodování vzrostly o více než třicet procent oproti pátečnímu závěru. „Od poloviny března firma svou hodnotu zhruba ztrojnásobila, akcie si připsaly více než 300 %,“ sdělil redakci FAEI.cz hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Podle amerického deníku The Wall Street Journal má biotechnologická společnost, která dosud nemá na trhu žádné léky, v současnosti tržní hodnotu asi 30 miliard dolarů. „Díky optimismu v boji proti Covid-19 jsou akcie Moderny přehřáté. Investoři by měli mít na pozoru před spálením,“ varoval deník.

PSALI JSME:
Lék na koronavir bude až za více než rok, varuje švýcarský farmaceutický gigant. Proč za tak dlouho?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.