Trhy sledují, zda projde dohoda o brexitu britským parlamentem

Názor
Brexit naplno hýbe trhy. Po včerejším uzavření dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií posílila prudce nejen libra, ale i česká koruna – ta během několika minut zpevnila o více než deset haléřů.
Po včerejším uzavření dohody mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií libra prudce posílila. Ale ne na dlouho. Foto: Depositphotos.com

Obě dvě měny ale své zisky v zásadě smazaly ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že Boris Johnson nemá vůbec jistou podporu v parlamentu. Jeho tradiční spojenci ze severního Irska (DUP) jsou proti dohodě, která počítá se zaváděním celních kontrol mezi severním Irskem a zbytkem Spojeného království. A je otázkou, zda sežene podporu ve zbytku poslanecké sněmovny v dvou kriticky důležitých frakcích – konzervativní euro-skeptici a labouristi z okrsků silně podporujících brexit.

Pokud se k Johnsonovi přidají, mohlo by to na schválení dohody stačit. Boris Johnson se před sobotním hlasováním pravděpodobně bude snažit vystupňovat tlak na poslance tím, že odmítne v případě neúspěchu předem žádat o odklad brexitu. V tom ho včera nepřímo podpořil Jean Claude Juncker, který řekl, že toto je jediná dohoda na stole a další odklad brexitu není ve hře (Donald Tusk ho nicméně později připustil).

PSALI JSME:
Jak se Česka dotkne tvrdý brexit

Mezitím opozice v rozštěpeném parlamentu čím dál hlasitěji nevolá po nových volbách, ale po novém referendu. To je pro řadu konzervativních euro-skeptiků noční můra a může je to dotlačit k podpoře dohody Borise Johnsona. Její úspěch ve víkendovém hlasování ale i tak zůstává při nejmenším hodně nejistý a jak libra, tak středoevropské měny si na eventuální zisky budou muset počkat.

Kromě dění kolem brexitu žijí dnes trhy po ránu dalšími slabými čísly z Číny. Nejpomalejší růst ekonomiky za posledních třicet let je dalším důkazem toho, že obchodní války na druhou největší ekonomiku zatíženou mamutím soukromým dluhem působí (zpomalují ne překvapivě zejména investice). České vazby na Čínu jsou relativně slabé, je to však další špatná zpráva pro sousední Německo. A pokud tam negativní sentiment přeskočí z průmyslu na spotřebitele, bude to časem víc zajímat i celou střední Evropu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Patria Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Světovou ekonomiku teď drží nad vodou spotřebitel. Ale jak dlouho ještě?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak je na tom automobilový průmysl?

Jedním ze sektorů, který je velmi zasažen krizí spojenou s pandemií koronaviru, je také automobilový průmysl, který je závislý na provozu velkých továren. Ty ve většině zemí Evropské Unie musely být uzavřeny kvůli …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru