Trhy spasila vakcína i Biden

Názor
Pondělní vývoj na finančních trzích se nesl ve znamení vykřesání velké naděje na úspěšné dokončení vývoje vakcíny proti covidu-19. Trhy danou informaci ocenily s tím, že vakcína značně oddaluje nejhorší scénář, kdy by se mohla situace v USA vymknout kontrole a nasměrovat zemi k lockdownu.
Pondělní vývoj na finančních trzích se nesl ve znamení vykřesání velké naděje na úspěšné dokončení vývoje vakcíny proti covidu-19. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americký výrobce léčiv Pfizer a jeho německá partnerská společnost BioNTech uvedly, že experimentální preparát ve studii zabránil 90 % nákazy. Naděje přitom přichází v pravý čas, když pondělní čísla v USA překonala hranici deseti milionů pozitivních testů. To představuje v globálním pohledu pětinu z celkových 50 milionů.

Akcie Pfizer tak pod přívalem pozitivních zpráv posílily o 7,7 procenta. Pokud bude vakcína schválena, analytici odhadují, že v letošním roce je společnost schopna realizovat až 50 milionů dávek. V roce 2021 může vyrobit až 1,3 miliardy dávek. Vakcína umožní generovat, v roce 2020–2021, společnosti Pfizer tržby v hodnotě přesahující 8,5 miliardy amerických dolarů.

Společnost Pfizer v tuto chvíli nevidí důvody pro obavy o bezpečnost. Očekává, že v tomto měsíci požádá o povolení nouzového použití pro osoby ve věku 16 až 85 let. Odhaduje se, že vakcína bude k dispozici třetí listopadový týden. V reakci na oznámení o úspěších ve vývoji německý ministr zdravotnictví uvedl, že bude muset být očkováno 55 až 65 procent populace, aby se přerušila dynamika šíření covid-19.

PSALI JSME:
Nové zprávy o vakcíně jsou živou vodou pro trhy

Na tento předpoklad však navazují další výzvy jako pomoc méně rozvinutým zemím. Světová zdravotnická organizace sice označila výsledky za velmi pozitivní, ale varovala, že existuje mezera ve financování ve výši 4,5 miliardy amerických dolarů, která by mohla zkomplikovat přístup k testům, lékům a vakcínám v zemích s nízkými a středními příjmy.

Vakcína Pfizer musí být navíc přepravována a skladována při extrémně nízké teplotě, což vyžaduje nezbytnou infrastrukturu. I zde se tak objevují možné komplikace při distribuci do daných zemí.

Pozitivní dopad na finanční trhy

Informace se projevila globálně na finančních trzích napříč všemi třídami aktiv. Samotný americký akciový index S&P 500 přidal v pondělí 1,17 procenta. Z největších procentních zisků se mohly těšit sektory jako energetika, cestování a finance. Dané sektory přitom patřily mezi nejvíce zasažené přijatými opatřeními zaměřenými na potlačení viru.

Pozitivní očekávání tak katapultovala například akcie United Airlines o 19,15 procenta nebo společnost s výletními loděmi Carnival o 39,29 procenta. Americká ropa vzrostla o více než osm procent.

PSALI JSME:
Biden akciím svědčí, rostou k rekordům. Dolar citelně oslabuje

Pozitivně na vývoj vakcíny reagovala i konkurence, která se nachází v závěrečné fázi testování vakcíny. Posílily tak akcie společnosti Johnson & Johnson se zhodnocením o téměř čtyři procenta nebo společnosti Moderna s více než osmiprocentním nárůstem.

Kde ceny naopak padaly?

Oslabil bezpečný přístav v podobě amerických státních dluhopisů, kdy výnos desetiletých vládních dluhopisů USA narostl o bezmála 0,11 procenta na 0,927 procenta. Rovněž cenově padaly i cenné kovy, jako zlato s -4,5 procenta a stříbro s -5,2 procenta.

Situace především ublížila velkým technologickým titulům. Společnosti, které během pandemie překonávaly globální výkonnost díky přechodu na tzv. „stay-at-home-economy“, nyní prudce poklesly. Netflix klesl o 8,5 procenta, Amazon odepsal pět procent a Zoom Video dosáhlo ztráty 17,3 procenta.

Výraznými propady si prošel sektor zbytné spotřeby. Ztrátové akcie pak poskytovaly investorům možnost uzavření předchozích zisků a získání financování pro nákup procyklických akcií, které by mohly těžit z ekonomického znovuotevření.

PSALI JSME:
Jak výsledky amerických voleb rozhýbaly akciové trhy

Pozitivní vývoj i mimo USA

Vesměs pozitivní vývoj se odehrával i za hranicemi USA. Na zahraničních trzích byla znatelná optimistická nálada, kterou nešlo přehlédnout například na posilování německého akciového indexu DAX. Ten si za pondělí připsal kolem pěti procent.

Z německého indexu se nejlépe vedlo finančnímu sektoru s růstem 8,54 procenta, sektoru materiálů a zdravotní péči se zhodnocením 6,39 %. Širší evropský index STOXX Europe 600 pak v pondělí vzrostl o 3,98 procenta.

Investoři ale v růstu cen zohledňovali i uklidnění po amerických volbách, kdy Joe Biden získal dostatečný počet hlasů potřebný k vítězství. S&P však na konci relace některé zisky zredukovaly.

Předseda republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell v pondělí totiž uvedl, že prezident Donald Trump je se žalobami zcela v právu. Soudní spory tak mohou akcie ještě trochu potrápit.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB