Trhy uzavírají týden na pozitivní vlně

Názor
Finanční trhy zakončují týden optimistickou náladou. Americké maloobchodní tržby výrazně pozitivně překvapily svým zářijovým růstem. K tomu se přidaly i velmi dobré výsledky hlavních jmen na amerických akciových trzích.
Je stále větší šance, že by koruna v následujících dnech mohla prolomit klíčovou úroveň 25,30 za euro. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americký prezident pak podepsal zákon zvyšující dluhový limit do 3. prosince a SEC dala zelenou prvnímu ETF future na bitcoin. Evropské akciové trhy si tak jen během dneška připsaly téměř celé procento a od začátku týdne jsou ve většině případů přes dvě procenta výš a obdobný obrázek nabízí i Amerika.

Na devizovém trhu tak po delší době tento týden zvítězilo euro nad americkým dolarem a měnový pár se obchoduje o půl procenta výše na úrovni 1,160 USD/EUR. V regionu však zůstává vše při starém.

Maďarský forint a česká koruna skončily téměř beze změny. Pozornost tak při celotýdenním zhodnocení přiláká polský zlotý, který posílil o 0,65 procenta, a končí týden na úrovni 4,562 PLN/EUR, nejsilnější za posledních šest dní.

PSALI JSME:
Mnoho Poláků si už nepamatuje, co je to inflace. Centrální banka nečekaně zvýšila úrokovou sazbu

Se zlepšující se náladou na globálních trzích a silnějšími úrovněmi eura vůči americkému dolaru roste i potenciál pro korunu do příštího týdne. Navíc se jenom během pátku opět zlepšil úrokový diferenciál vůči eurovým sazbám zhruba o 5bps, čímž opět posunul své rekordní úrovně.

Podle nás je tak stále větší šance, že by koruna v následujících dnech mohla prolomit klíčovou úroveň 25,30 za euro. K tomu by jí mohla pomoct i vyjádření centrální bankéřů, kterým se blíží začátek mediální karantény před listopadovým zasedáním. Hned v pondělí bychom tak měli vidět rozhovor s Tomášem Holubem, který patří k nejvíce jestřábím členům rady.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Další vývoj úrokových sazeb centrální banky bude záviset na její nové prognóze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Běžný účet platební bilance prohlubuje deficit

Běžný účet platební bilance ČR v srpnu dosáhl deficitu 37,8 miliardy korun. Analytici čekali v průměru záporné saldo kolem 15 mld. Kč, ale odhady mnohdy nezahrnovaly již dříve zveřejněný hluboký propad obchodní bilance.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nakupujete v bazaru? Pozor na reklamaci

Poradna
Kupujete elektroniku z druhé ruky, například v bazaru nebo na inzerát? Dostanete samozřejmě lepší cenu, a když je navíc zboží opatřeno nejen účtenkou, ale i platným záručním listem, tak se spokojenost zdá stoprocentní. Jenže tak úplně vyhráno nemáte, což se ukáže ve chvíli, kdy se vám zdánlivě výhodně zakoupené zboží porouchá.