Trhy věří, že recese letos donutí Fed snižovat úrokové sazby

Na globální trhy se po slabých datech z USA vrátilo téma recese. Negativně překvapil jak ADP report (145 tis. nových pracovních míst, konsenzus 210 tis., pozn. aut.), tak počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (228 tis., konsenzus 200 tis.). Zklamání přinesl také ISM ze služeb, v rámci kterého výrazně poklesla složka nových objednávek.
Trhy věří, že recese letos donutí Fed snižovat úrokové sazby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To přiživilo nejen obavy z recese, ale i sázky na obrat měnově-politického kormidla ze strany Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Americké tržní úrokové sazby s kratší splatností se v tomto týdnu snížily o zhruba 25 bazických bodů.

Do konce roku je již trhem zaceněn pokles sazeb ze současné úrovně o zhruba 75 bazických bodů. My se však stále přikláníme k tomu, že dosud nevyřešený inflační problém si vyžádá přísnější měnové podmínky, a tak pokles úrokových sazeb v USA do konce roku neočekáváme.

Vzhledem k tomu, že evropské tržní sazby propadly méně, dolar v páru s eurem od začátku týdne ztratil 0,7 % na 1,091 USD/EUR. Česká koruna si k euru do čtvrtečního odpoledne připsala ve srovnání se začátkem týdne asi 0,3 procenta, když se poprvé od začátku března dostala těsně pod 23,40 CZK/EUR.

V pátek budou trhy na obou stranách Atlantiku zavřené. Americké burzy se znovu otevřou v pondělí, ty evropské až v úterý. V Americe je přesto v pátek na programu zveřejnění klíčové statistiky z tamního trhu práce v podobě březnových nonfarm payrolls.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB