Tři důvody, proč současná inflace není „pouze dočasná“

Názor
Nejvíce diskutovaným ekonomickým tématem posledních několika dní je v Česku inflace. Ta se v srpnu dostala nad čtyři procenta a byla nejvyšší od listopadu 2008. Spolu s tím se objevují dvě skupiny názorů na to, jakým způsobem by měla zareagovat Česká národní banka (ČNB).
Vyšší inflace tak nemusí být záležitostí pouze letošního roku. Na přelomu roku nás čeká výraznější zdražení energií a k cenovým tlakům zřejmě přispěje i napjatý trh práce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jedni volají po rychlé a rázné reakci, neboť inflace se nachází výrazně nad dvouprocentním cílem a ohrožuje ukotvenost inflačních očekávání. Druzí naopak říkají, že inflace je pouze dočasná a není třeba se jí obávat. Osobně zastávám první názor, a to především z následujících tří důvodů.

Zaprvé je nutné si uvědomit, že i dočasná vyšší inflace může mít své náklady. Problém s dočasností je totiž v tom, že jde o relativní pojem, který může znamenat pro každého něco jiného. Současná inflace je opravdu významně ovlivněna problémy v mezinárodním obchodě, ke kterým došlo v důsledku pandemie, nikdo však v tuto chvíli neví, kdy tyto problémy odeznějí a jak se následně budou vyvíjet ceny dotčeného zboží.

Zadruhé tuzemská inflace není pouze o externích faktorech. Zatímco ceny zboží rostly v srpnu meziročně o 3,6 procenta, ceny služeb dosahovaly výrazného nárůstu 4,9 procenta. Navíc zdražování v oblasti služeb bylo v měsících následujících po otevření ekonomiky hodně plošné.

PSALI JSME:
Babišova vláda za rapidní inflaci nemůže, plyne z dat Eurostatu

Rozhodně to zatím tedy nevypadá na jednorázový výkyv. Na přelomu roku nás nadto čeká výraznější zdražení energií a k cenovým tlakům zřejmě přispěje i napjatý trh práce. Vyšší inflace tak nemusí být záležitostí pouze roku 2021.

A zatřetí neobstojí ani srovnání s americkou (Fed) a evropskou centrální bankou (ECB). Fed totiž mimo inflace zároveň pečuje o dosažení cíle plné zaměstnanosti, od kterého je americká ekonomika ještě poměrně vzdálena.

Pro ECB by naopak byl nárůst inflačních očekávání pozitivní zprávou, když se evropská inflace dlouhodobě nachází pod cílem. ČNB má však v zákoně jednoznačně ukotvený mandát cenové stability a česká inflace se v posledních letech drží spíše nad jejím cílem.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Většina bankovní rady ČNB je pro zvýšení sazeb o 50 bb

Zavřít reklamu ×
  1. Současná inflace je primárně tažena skokovým nárůstem u nemovitostí, který je výrazně ovlivněn investicemi ze zahraničí. Takže ČNB se může jít bodnout, tento základní inflační faktor je tak zcela mimo její vliv. To, že zdraží úvěry Čechům, pouze upraví skladbu vlastníků bez reálného efektu na objem proinvestovaných peněz.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB