Tři investiční poučení po koronavirové korekci. Přijde růst, či pokles?

Analýza
Máme za sebou prvních pět měsíců roku 2020, a nutno dodat, že pro investory to byly hodně divoké časy. Které staré známé pravdy se potvrdily a jaké si vzít poučení pro následující měsíce? Podívejte se na argumenty optimistů i těch, kteří zůstávají opatrní.
Výkonnost portfolií v roce 2020. Zdroj: Broker Trust

1. Zdravý rozum funguje

Minulý rok byl pro akcie mimořádně příznivý. Viděli jsme růst navzdory jakýmkoliv negativním zprávám, politickému napětí či horšícím se datům z ekonomik. Kdo přemýšlel hlavou, musel vědět, že korekce je nevyhnutelná. Chyběl ale katalyzátor. Ten přišel v podobě nemoci Covid-19. Korekce nás překvapila svojí rychlostí, která neměla v historii obdoby. Realističtí investoři se zdravým rozumem a špetkou zkušenosti ale měli dost času se na ni připravit.

2. Diverzifikace, diverzifikace, diverzifikace

V rámci přípravy bylo rozumné v portfoliích snížit váhu akcií jejich prodejem a výběrem zisků po štědrém roce 2019. Možností bylo navýšit v portfoliu podíl hotovosti nebo ho zajistit proti propadu například pomocí opcí či rozložením prostředků mezi aktiva jako zlato či dluhopisy. Portfolio obsahující 60 procent akcií, 30 procent dluhopisů a 10 procent zlata prodělalo letos oproti čistě akciovému indexu jen třetinový pokles a aktuálně už zažívá další ziskový rok.

PSALI JSME:
Zlato je na rekordu. Patří k letošním nejvýnosnějším investicím

3. Neinvestovat není řešení

Vývoj na trzích v letošním roce je divoký. Přesto však dosavadní výsledky potvrzují další známou pravdu. A sice tu, že neinvestovat není řešení. Míra inflace je (nejen) letos v České republice vysoká a hodnota peněz „bezpečně zaparkovaných“ na běžných a spořicích účtech se postupně vypařuje.

Za rok inflace „ukousla“ z peněz více než tři procenta. Oproti tomu již zmiňované diverzifikované portfolio za posledních 12 měsíců přineslo investorovi více než třináctiprocentní zhodnocení. A to máme za sebou nejrychlejší korekci v historii.

Dost bylo minulosti. Co nás čeká a co nás nemine? Netuším, křišťálovou kouli mám v opravě. Začala házet podivné odstíny, tak jsem ji nechal srovnat. Už je to dvacet let a stále nic. Současná situace na trhu je ale mimořádně optimistická. Akciové indexy letí vzhůru.

Ty technologické se již vyšplhaly na svá historická maxima, ostatní velkou část ztrát umazaly. A to i přesto, že data přicházející z ekonomik jsou z historického pohledu hrůzostrašná. Trhy ale věří, že tato situace je pouze dočasná.

PSALI JSME:
Bohatí investoři jsou optimističtí, ale neshodují se v délce krize

Argumenty pro růst

  • Vývojem účinné vakcíny proti Covid-19 se zabývají nejlepší mozky množství farmaceutických firem. Některé jsou se svými výrobky dokonce už v závěrečné, třetí fázi testování. Virus už brzy nebude problém.
  • Díky vakcíně nebude virus bránit lidem v práci, firmy začnou naplno vyrábět a nynější špatná makroekonomická data odezní. Už nyní i firmy z nejpostiženějších odvětví hlásí ve srovnání s počátkem dubna zlepšení.
  • Trhům přinášejí nebývale silnou podporu centrální banky a také vlády jednotlivých států na sanaci následků ekonomické paralýzy nešetří.
  • Analytická obec prakticky jako celek očekává prudké oživení ve tvaru písmene V. Prudký pokles, kterého jsme byly svědky, vystřídá stejně rychlé oživení.

PSALI JSME:
Trhy se radují ze zprávy o slibném vývoji vakcíny

Shrňme si tuto optimistickou variantu: Virus se v dohledné době vyřeší, situace se už teď pozvolna zlepšuje, akciové trhy letí vzhůru a s centrálními bankami v zádech můžeme hledět k lepším zítřků. Co se může pokazit?

Argumenty těch opatrnějších

  • Pokrok ve vývoji vakcíny je hezká věc, ale jejího použití v nejbližších měsících se nedočkáme. Závěrečná třetí fáze vývoje léku je nejdelší a absolutně nejnákladnější, schvalovací proces se také může protáhnout. Ano, s vakcínou to vypadá nadějně, ale s jejím zavedením před příchodem očekávané druhé vlny onemocnění počítat nelze.
  • Druhá vlna a opětovné zpomalení, až zastavení ekonomiky je věc, které se unisono obávají lídři prakticky všech významných společností, které v USA ohlašovaly výsledky hospodaření. Podmínky pro podnikání se pomalu zlepšují, ale druhá vlna by jim zasadila velkou ránu.
  • Akciové trhy prudce rostou už druhý měsíc. Kdo tlačí ceny nahoru? Peníze velkých fondů, jejichž manažeři vidí dlouhodobé investiční příležitosti? Velmi pravděpodobně ne.

PSALI JSME:
Nejisté doby přinášejí historicky největší zisky. Ale také vyšší míru rizika

Legendární Warren Buffett navyšuje své volné peníze, prodal například všechny akcie leteckých společností – ty se podle něho na loňské úrovně dlouho nepodívají. A prý ani na dně březnového propadu nenašel jasné dlouhodobé investiční příležitosti jako za finanční krize.

Další z legendárních manažerů Stanley Druckenmiller říká, že aktuální poměr mezi možným výnosem a ztrátou je nejhorší, který kdy na trhu viděl. Na trhu je ale i tak mimořádný příval peněz nových investorů. USA hlásí historicky největší počet nově založených obchodních účtů.

  • Jsou za růstem tedy jen peníze nových lidí na trhu? To by pro další vývoj nebyla dobrá informace. Ale ani ty to nejsou. Za drtivou většinou obchodů je potřeba hledat HFT algoritmy (High frequency traders – pozn. aut.) a „day tradery“ (obchodníci, kteří během dne udělají více obchodů – pozn. aut.) pracující na základě technické analýzy, momenta nebo numerické analýzy. Co se stane, až se numerické modely změní? Až se trend a momentum na trhu otočí? Přijde opět řada na fundament?
  • A jak je to s tím oživením ve tvaru písmene V? Na to nejlépe odpověděl jeden z významných šéfů společností sídlících na Wall Street: „Oživení ve tvaru písmene V vytvoříte tak, že přimějete všechny věřit v to, že přijde.“ A to se zatím daří.

PSALI JSME:
Lidé masově vstupují na burzu. Mnozí z nich zapláčou

Jak by se v protichůdných argumentech měl vyznat investor? Vraťme se na začátek a použijme zdravý rozum. Trhy již více jak měsíc strmě rostou a svým růstem dohnaly většinu svých ztrát. Makroekonomická situace je nadále špatná, i když krátkodobě vykazuje zlepšení.

Vakcína do příchodu druhé vlny zcela jistě nebude. Na místě je tedy opatrnost. Korekce růstu, který započal v březnu, může přijít a s velkou pravděpodobností přijde. Hrnout se v tuto chvíli na trh se sto procenty svého kapitálu nebude rozumná volba.

Neinvestovat ale není řešení. Nebo je to prakticky vždy špatné řešení. Peníze na trh určitě patří a nebál bych se tam z částí prostředků vstoupit už nyní. Základní obranou taktickou zůstává nadále diverzifikace.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průměrný český investor je podle indexu za první kvartál ve ztrátě deset procent

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie v oddechovém čase

Tzv. technologické tituly mají za sebou letos spanilou jízdu. Růst odstartovala především jejich schopnost nabídnout alternativu pro zamrzlou globální ekonomiku v době koronavirové. Poslední dobou se ale stále …

Sněhová vločka rozehřála akciové trhy

Snowflake (v češtině sněhová vločka – pozn. red.) je první samostatná firma specializovaná na cloudovou infrastrukturu. Všichni tři velcí hráči (Google Cloud, AWS a Azure) totiž ve skutečnosti spadají pod větší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští rodiče otáčejí: Čtyři z pěti by podpořili své děti v rozhodnutí vyučit se řemeslu

Průzkum
Mnozí rodiče o tom vědí své. Jejich ratolesti to na základní škole nebaví, nezřídka i proto, že jim učení z nejrůznějších důvodů nejde. Rozhodování, co dál, pak v deváté třídě nebývá snadné. Nutit potomka, aby pokračoval v biflování na střední škole nebo na gymnáziu, nebo pro něj vybrat vhodné učiliště, které by jej připravilo na budoucí profesi?
Rolovat nahoru