Trump a Musk se staví na stranu Putina. Proč?

Válka na Ukrajině již pokračuje třetím rokem a americká strategie ve vztahu k ní se s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách extrémně změnila.
Proč se Donald Trump a Elon Musk se staví na stranu Putina? Ilustrační foto: flickr.com/whitehouse
Proč se Donald Trump a Elon Musk se staví na stranu Putina? Ilustrační foto: flickr.com/whitehouse

Zatímco se jeho předchůdce Joe Biden v čele s demokraty postavil jasně na stranu Ukrajiny a potažmo Evropy a vystupoval proti ruské agresi, dva z nyní nejvlivnějších mužů světa – Donald Trump a Elon Musk zaujímají postoje, které nápadně vyhovují ruským zájmům.

Trump dokonce nedávno označil řádně zvoleného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „diktátora“ (protože Ukrajina během války odložila volby, pozn. aut.), ale na adresu Putina se kriticky vůbec nevyjadřuje.

To nutí mnohé Evropany a také Američany k zamyšlení, zda Trump opravdu přeběhl na stranu Ruska. Co ale za tím stojí? Ať už je motivace za tím jakákoli, výsledek je jasný: Alespoň dočasné oslabení západní jednoty a posílení Putinovy pozice.

Trumpova kalkulace: Anti-establishment a politický zisk

Přístup Trumpa ke konfliktu na Ukrajině se dá shrnout jako pragmatický a oportunistický. Ve světle událostí v posledních týdnech se zdá, že Trump přeběhl na stranu Putina a na místo morálního stanoviska zaujal chladně kalkulující oportunistické stanovisko, ze kterého mají těžit především Spojené státy.

Například podle jeho bývalého poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, Trump často upřednostňoval osobní nebo politické cíle před konfrontací s Putinem. Ztráta území na Ukrajině, vztahy s Evropskými státy a podpoření expanzivní autoritářské politiky Putina jsou pro něj přijatelnými náklady.

Donald Trump má dlouhodobě sklony k autoritářskému stylu vládnutí a neskrývá svůj obdiv například k ruskému prezidentovi Putinovi a jeho stylu vládnutí. Už v roce 2022 označil ruskou invazi na Ukrajinu za „geniální“ a „prozíravou“, což zapadá do jeho širšího vzorce chvály autoritářských vůdců.

Zároveň opakovaně kritizuje NATO a západní podporu Ukrajiny, což slouží nejen jeho politice „America First“, ale také jako nástroj k útoku na jeho předchůdce Joea Bidena a vládu demokratů. Trump se nechal opakovaně slyšet, že za jeho vlády by „k válce na Ukrajině nikdy nedošlo“.

Podstatná část amerických voličů je proti finanční podpoře Ukrajiny, a to mimo jiné i v důsledku nezodpovědné fiskální politiky Spojených států za vlády jeho předchůdce Joea Bidena. Trump se tak nyní stylizuje do role vyjednavače, který díky osobnímu vztahu s Putinem dokáže uzavřít mír především ve prospěch Spojených států i kdyby takový mír měl trvat pouze po dobu jeho vládnutí.

Pro něj je tedy Ukrajina spíše vyjednávací figurkou než strategickým spojencem. Zastavení americké vojenské pomoci Ukrajině naznačuje, že Trump chce Kyjev dotlačit k ústupkům, aby mohl svým voličům prezentovat „rychlé vítězství“ a podílet se na nerostném bohatství Ukrajiny.

Muskova pragmatika: Tesla, Starlink a strach z eskalace

Elon Musk sice zpočátku pomáhá Ukrajině prostřednictvím Starlinku, ale postupem času stále častěji vystupuje s názory, které kopírují kremelskou rétoriku. Jeho návrhy na „mír“, spočívající v územních ústupcích Ukrajiny, byly na Ukrajině i na Západě ostře odmítnuty. Musk tvrdí, že Ukrajina i se západní pomocí nemá šanci na to, získat svá dobytá území zpět a že Putin by takovou ztrátu nikdy nedovolil.

Mnozí jej proto označují za podporovatele Putina, což Musk odmítá a podle něj pouze na situaci hledí realisticky. Zároveň Elon Musk často říká, že se obává jaderné eskalace, která by mohla „zdevastovat Ukrajinu a celý svět“ a věří tedy, že kompromis s Ruskem je tím menším zlem.

To ladí s jeho snahou kolonizovat Mars, která je, jak opakovaně zmiňuje hnána touhou po zachování lidské rasy v případě apokalyptických scénářů na Zemi. Muskovy zájmy ale sahají mnohem dál. Jeho společnost Tesla je závislá na globálních dodavatelských řetězcích, přičemž Čína je pro Teslu klíčovým trhem i výrobním centrem a zároveň nejvýznamnějším spojencem Ruska.

Pro Teslu je geopolitická stabilita (tedy konec války) naprosto klíčová. Udržení dobrých vztahů s Pekingem tak pro Muska znamená i nepřímé udržování alespoň neutrálního vztahu s Moskvou. Také jeho projekt Starlink je velmi zranitelný v případě konfrontace s ruským režimem.

V duchu této filosofie Musk využívá své nástroje jako je právě bezdrátové připojení k internetu přes Starlink, nebo svůj vliv na X a celkově na internetu k tomu, aby v souladu s Trumpem zatlačil na Kyjev, který se ocitá ve velmi zranitelné pozici bez vší americké podpory.

Ukrajina bez silné a jednotné podpory Evropy bude nucena válku ukončit. Trump sází právě na to, že Evropa je příliš fragmentovaná a slabá na to, aby mohla Kyjevu kompenzovat ztrátu americké vojenské pomoci.

Evropa jako americký vazal?

Přestože Trump a Musk působí v odlišných světech, v klíčové otázce vztahu k Rusku se jejich zájmy protínají. Oba mají společnou skepsi vůči „establishmentu“, což zahrnuje i kritiku dlouhodobé západní podpory Ukrajiny.

Oba se snaží stylizovat do role „pragmatiků“, kteří odmítají oficiální narativ a nabízejí konzervativní přístup. Pro Trumpa je proruský postoj způsob, jak se vymezit proti Bidenovi a upevnit podporu mezi jeho voliči. Pro Muska jde o kombinaci osobního strachu z války a ekonomické kalkulace.

Výsledkem je shodná pozice, která objektivně hraje do karet právě Moskvě. Oba ovšem riskují, že jejich proruské postoje poškodí vztahy s evropskými spojenci. Trump se zřejmě domnívá, že Evropu lze k poslušnosti donutit později, ať už obchodními válkami nebo manipulací se zárukami bezpečnosti v rámci NATO.

Ať už jde o Trumpovu snahu získat politické body rychlým „mírem“, nebo Muskovo pragmatické manévrování mezi byznysem a geopolitikou, oba sledují primárně svůj vlastní prospěch. Žádný z nich se pravděpodobně nevidí jako Putinův spojenec, ale jejich kroky objektivně vyhovují Putinovým cílům: Oslabit západní jednotu, podkopat ukrajinskou morálku a vnutit Kyjevu mír za ruských podmínek.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. An Antonín

    Dobrý den všem,
    vyjadřuji pouze můj osobní pohled na danou věc.
    Měl jsem za to,že Musk je solidní člověk,obchodník atd.
    Po tom co jsem četl na internetu musím konstatovat,že je opravdu chudák co se do myšlení vejde.
    Jeho bohatsví mě nezajímá ale to co hlasí na internetu,patří do blázince.Kdyby držel hubu,udělá méně škody.
    Kdybych ho měl po ruce,tak bych mu to sdělil do očí.

  2. Mi Misot

    1. Trump nechce jaderný konflikt.
    2. Události na Ukrajině považuje za byznys Bidenových a demokratů.. Před volbami 2019 žádal prezidenta Zelenského o vyšetření nezákonných aktivit Bidena starího a mladšího na Ukrajině, aby to mohl využít ve volbách. Zelenskyj odmítl a tím Trumpa naštal.
    3. Trump si uvědomuje, že by USA postupovaly úplně stejně (jako Rusko) např. vůči Mexiku, kdyby dělalo stejné nepřátelské kroky vůči USA jako Ukrajina vůči Rusku (viz Invaze na Grenadu, karibská krize). A stačila by jen snaha Mexika o vstup do Ruského vojenského paktu nebo získání jaderných zbraní .

  3. Ra Radek

    Proč se staví na stranu Putina? Protože vrána k v ráně sedá, bližní bližního si hledá. Pokud nastane nějaká revoluce, pak to bude v pochopení, že teď důležitější než program je naturel hlavních aktérů. Zkratkou: rozpoznat kdo je kdo. Pokud máte vyvinuté EQ, poznáte to ihned. Takže zpět k tématu: Běžný člověk pozná fašouna na sto honů. A bylo by vhodné nazývat věci pravým jménem: V USA, které nepoznaly fašismus, si jej právě navolili. Než to politikům a akademikům dojde, může být také pozdě. Možná se o tom, co je zjevné, nehovoří z politických důvodů, ale takováto politika je k ničemu. Zvolit si gaunera, obviněného z tolika trestných činů před odsouzením, za okolností, kdy stál za násilným převzetím moci, toleroval ho a omilostňoval aktéry tohoto počinu a nyní nechává propouštět desetitisíce státních zaměstnanců…Mám vážnou obavu, že pokud někteří pojmenovávají hlavu nejsilnějšího státu Trumpa např. „nekompetentním klaunem“ ničemu nepomůže a na věci se nic nezmění. Naopak volba takovéhoto naturelu na takový post bude mít dalekosáhlé následky. Je to vzor pro ty nejnižší (řekněme „pudové) vrstvy americké společnosti. Vše to mění. Už to vykolejení půjde jen obtížně vrátit zpět. Podívejte se na bývalého StBáka Zemana u nás. Svým křupanstvím a vulgárností rezonoval s myšlením spodní většiny obyvatel, ta se zvedla ze židle a od té doby chodí k volbám. Od té doby má naprostý chaot, zlosyn a bývalý StBák Babiš takové preference. A je zcela jedno, co říká a zda jeho věty dávají smysl. Kdo zvedne ty dole ze židlí, tak zničí demokratickou společnost. A nemusí ani organizovat útok na Zimní palác. Jen škoda, že máme před sebou obrázek neblahé budoucnosti, kdy mužici vymlátili inteligenci a od té doby ruský národ degraduje už přes sto let. Stejný proces se lineárně děje v USA nevolencem Muskem. Propouští desetitisíce zaměstnanců státní správy. Z inteligence lopaťáky uděláš, naopak to nejde. Až se vše nalomí, pak se společnost zlomí. Jak? Trumpova administrativa stanoví viníka. Je jedno, zda bude nevinný. Bude to ten nejdůležitější oponent. Dennodenně na něj bude ukazovat a dehonestovat jej, až bude zničen. Rozpolcená společnost se začne prát a on tu svoji část ozbrojí. Vítejte ve světě fašismu. Ten nepotřebuje inteligenci. Jen dehonestaci, vulgaritu, násilí a teror…Tady v ČR máme ještě poslední šanci: dělí nás od konce už jen jedny volby