Trump chce koupit Grónsko. Byl by to největší realitní obchod dějin

Analýza
Ne, není to vtip. Americký prezident Donald Trump chce pro Spojené státy koupit největší ostrov světa, Grónsko. Grónsko, které jako první území vystoupilo z Evropské unie, resp. někdejšího Evropského hospodářského společenství, a to už v roce 1985, je nezávislým teritoriem pod částečnou dánskou správou. Dánsko zodpovídá za obranu a zahraniční a měnovou politiku Grónska.
Americká letecká základna v grónském Thule na archivním snímku z roku 1989. Foto: TSGT Lee E. Schading, U.S. Air Force, Public domain

Kodaň je však proti Trumpovu úmyslu. Dánský exministr zahraničí, Martin Lidegaard, člen v současnosti vládnoucí strany, označil Trumpův nápad za „hrozný“. Dnes již bývalý dánský premiér, Lars Lokke Rasmussen, zase předpokládá, že jde o nějaký Trumpův „aprílový žertík“.

Trumpův nápad ale v USA podporují i někteří republikánští zákonodárci. Ti demokratičtí jsou ale skeptičtější. Jeden z nich se vyjádřil v tom smyslu, že Grónsko může být pro Trumpa dobré akorát na to, aby se tam nechal posmrtně zmrazit. Tři čtvrtiny Grónska jsou permanentně pokryty ledovou vrstvou, jedinou svého druhu mimo oblast Antarktidy. Pro Američany má ostrov ale i strategický význam, neboť na něm provozují vojenskou leteckou základnu v Thule. Radikálnější dánští politici proto žádají, aby Spojené státy místo nabídky na odkup raději platili nájemné za umístění základny.

Trumpův úmysl vyšel najevo před návštěvou Dánska, kterou plánuje na začátek září. Královna Margareta II. amerického prezidenta pohostí při státní večeři. Grónsko bude jedním z klíčových témat. Experti však upozorňují, že Dánsko Trumpovi Grónsko prodat nemůže, i kdyby chtělo, neboť Kodaň už ostrov v podstatě nevlastní.

V referendu konaném v roce 2008 obyvatelé Grónska hlasovali pro převzetí dalších pravomocí od Kodaně a jsou od té doby vlastně svrchovanými obyvateli svého území. Dánsko ovšem každoročně Grónsku posílá dotaci ve výši zhruba 500 milionů amerických dolarů.

PSALI JSME:
Trump chce zablokovat dokončení plynovodu Nord Stream 2

Americký prezident může být k úmyslu koupit Grónsko podnícen sílícím čínským zájmem zapustit ekonomické kořeny na nehostinném ostrově. Čínské společnosti se v uplynulé době zajímaly o větší stavební projekty v Grónsku, zejména ty týkající se výstavby letišť. Loni raději do dění vstoupila Kodaň a uzavřela s Grónskem partnerství pro výstavbu, jen aby čínský kapitál vyšachovala ze hry.

Zeměpisně Grónsko náleží ke kontinentu Severní Ameriky, s Evropou jej pojí spíše jen kultura a historie. Pokud by Číňané výrazněji do Grónska pronikli, mohlo by to pro Washington značit časem i geopolitické ohrožení. Peking by totiž měl silný vliv na de facto severoamerickém území, jež je z hlediska USA „za humny“.

Trump bude muset při zmíněné návštěvě našlapovat opatrně, aby vztah s Dánskem nezhoršil. Kodaň je totiž momentálně jedním z nejloajálnějších spojenců USA v Evropě. Svými průtahy v povolování výstavby blokuje dokončení plynovodu NordStream 2, který má zemní plyn vést z Ruska do Německa.

PSALI JSME:
Google vs. Huawei. A evropské země zavádějí digitální daň

Plynovod leží Trumpovi v žaludku již delší dobu, a dokonce kvůli němu hrozí Německu, případně západoevropským firmám, jež se na něm podílí, sankcemi. Skutečnost, že Kodaň výstavbu plynovodu ve svých výsostných vodách blokuje, či alespoň pozdržuje, Trump jistě vítá. Navíc se Dánsko připojilo k některým z dalších zemí EU, jako je Irsko či Švédsko, které odmítly zavést digitální daň na úrovni EU.

Daň již jednostranně zavedla třeba Francie a chystá ji také Česko a další země, avšak Kodaň její zavedení odmítla s poukazem na možné zhoršení ekonomických vztahů s USA. Digitální daň by se totiž týkala převážně amerických platforem jako Google či Facebook. Trumpova administrativa skutečně nyní prošetřuje francouzskou digitální daň, a pokud shledá, že je vůči americkým firmám diskriminační, patrně zavede dodatečná cla na francouzské zboží, například na vína.

Pokud by nakonec Trump nákup Grónska uskutečnil, šlo by o největší realitní nákup dějin.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdaněním velkých internetových firem česká vláda riskuje

  1. Za co chce ten magor to Gronsko kupovat. Amerika je zadlužená u Číny tak, že si je Čína zblajzne a prodá Rusku.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v únoru mírně snížila, rozhodně není depresívní. V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru