Trump chce zablokovat dokončení plynovodu Nord Stream 2

Názor
Americký prezident Donald Trump stupňuje svoji kritickou rétoriku vůči projektu plynovodu Nord Stream 2. Včera pohrozil, že zváží sankce, které by celý projekt zablokovaly. Washington se obává zejména dalšího růstu závislosti podstatné části Evropy na ruském plynu.
Trasa plynovodu Nord Stream. Zdroj: Wikipedia, Autor: Samuel Bailey ([email protected]) – Vlastní dílo, CC BY 3.0

Trh se však domnívá, že na zablokování projektu nebude mít Bílý dům dostatek sankční, celní či jiné „munice“. Téměř jistě však dojde k odložení dokončení plynovodu. Kolos Gazprom, z více než padesáti procent vlastněný ruskou vládou, se svými západoevropskými partnery jej plánují ještě před koncem letošního roku, ale takový cíl se zdá být stále méně realistický.

Pokud americká administrativa bude mít v úmyslu sankcionovat západoevropské partnery Gazpromu, kteří se projektu účastní, tedy společnosti Shell, OMV, Engie, Uniper a BASF, tyto podniky zřejmě svoji participaci přehodnotí. Gazprom však patrně bude mít dost finanční síly, aby jej dokončil sám. Trump zatím nespecifikoval, jaké přesně sankce zvažuje.

Odpor Spojených států k dostavbě plynovodu však není čistě jen záležitostí Trumpovy administrativy. Kritika se ozývá jak z řad republikánské, tak demokratické strany. Sněmovna reprezentantů USA schválila loni v prosinci rezoluci namířenou právě proti projektu Nord Stream 2. S podobnou rezolucí přišel letos v lednu i americký Senát.

PSALI JSME:
Sbohem, uhlí. Češi více topí plynem, zelenou elektřinou a dřevem

Konsorcium Gazpromu a jeho zmíněných partnerů má již potřebná stavební a jiná povolení od německých, finských, švédských a ruských úřadů. Chybí tedy jen povolení dánské. Konsorcium jej musí získat před koncem třetího letošního čtvrtletí, jinak se plynovod letos rozhodně dokončit nepodaří. Dánsko však souhlas s projektem může vydat dost dobře třeba až příští rok. Bude-li se přitom Trumpova ofenziva vůči projektu stupňovat, Dánsko to od rychlého schválení spíše odradí.

Dánská politická reprezentace postupuje například v oblasti zavádění digitální daně, namířené zejména vůči velkým americkým digitálním platformám typu Googlu či Facebooku, velice opatrně. Více než řadě jiných zemí EU Dánsku leží na srdci zachování dobrých vztahů s USA. Kodaň se obává, že by jednostranným zavedením digitální daně – jaké plánují Francie, Španělsko a mnohé další země EU – ohrozila svůj obchodní vztah se Spojenými státy a své exportní možnosti. Nelze proto vyloučit, že bude mnohem zdrženlivěji přistupovat i k posvěcení Nord Streamu 2.

PSALI JSME:
Česko zatím bylo vůči Trumpovým obchodním válkám imunní. To se ale brzy změní

Dánské regulační úřady činí úkony nutné k vydání povolení od první poloviny roku 2017. V listopadu 2017 přitom dánští zákonodárci přijali legislativu, která příslušným úřadům umožňuje posuzovat dopady Nord Streamu 2 nejen z hlediska environmentálního, ale také z hlediska energetické bezpečnosti a z hlediska zahraničně-politického. Výstavba plynovodu je v současné době dokončena na takřka 60 procentech jeho celkového úseku, bez povolení Kodaně však pochopitelně dokončen být nemůže.

Lze předpokládat, že Washington nyní vyvine na Kodaň silný tlak minimálně v rovině diplomatické a neformální. Evropa loni meziročně navýšila dovoz zkapalněného zemního plynu o sedm procent. Pokud by bylo zprovoznění Nord Streamu 2 odloženo, američtí dodavatelé zkapalněného plynu budou moci počítat s vyšší poptávkou jejich evropských odběratelů. Spojené státy tedy na odložení Nord Streamu 2 mají i čistě ekonomický zájem. To zřejmě jen umocní jejich úsilí projekt blokovat.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump dále vyostřuje obchodní válku. Chudnout kvůli tomu budou i Češi

Zavřít reklamu ×
 1. Těm dacanům se jedná jen a jen o penízky aby sám Hlupákům v EU prodali a ne Rus. Kéž by si to ti HLUPÁCI V EU jednou uvědomili že
  Donalda a tu jeho hloupou americkou bandu nepotřebuje.
  A Amerika by šla do kopru a za pár let by přilezli po kolenou.

   • zajimave… tohle je uz dost vlezle i na USA. Cina by je mela poradne potrapit za Huawei, aby nemely roupy resit kudy jak proc povede do EU plyn at je odkudkoliv. A ted si vemte, ze toho vola zvoli na dalsi obdobi prezidentem… no to se uz tuplem svet v kravskou picu obrati.

 2. neměl by někdo tomu nafoukanýmu blonďákovi vysvětlit , že zbytek světa není jejich kolonie , že nemůžou všem diktovat dle svých potřeb , neposlechneš? , tak tě zničíme sankcema , sankce ti nevadí? , tak uděláme ter.útor pod falešnou vlajkou a pak vás vybombardujeme , kdo by se chtěl bránit , je terorista a chce vyprovokovat 3světovou , to je nějaké politika? co to je ? jen arogance !!

 3. Problém v uvažování Trumpa na úrovni trula. Závistlost na Rusku se nezvýší jen vynecháme nespolehlivou Ukrajinu. Plyn jde ze stejného pole jen jinou cestou-)) Kupovat americký plyn který je dražší je blbost

 4. USA už jsou tak drzé, že si zcela otevřeně dovolují vměšovat se do vnitřních záležitostí EU. Toto už je vrchol sprostoty a jasný důkaz toho, jak to s námi Amerika vlastně myslí. Oni rozhodně nejsou naši „kamarádi“. Právě naopak, pod rouškou přátelství se nás snaží ekonomicky oslabit protože jsme pro ně velkou konkurencí. Jako Evropané si velmi dobře zapamatujme, že tam za oceánem bude vždy platit jen to známé „America First“, a nikdy jinak.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB