Trump další cla na Čínu neuvalí. Trhy ale nevěří, že obchodní válka s Pekingem nadobro skončila

Názor
Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek středoevropského času rozhodl o prodloužení příměří v obchodní válce s Čínou. To znamená, že v pátek žádná dodatečná cla na čínské zboží neuvalí. Trhy si oddechly. Je to z jejich hlediska nepochybně dobrá zpráva, jakkoli je stále na místě značná míra střízlivosti. Pořád se toho může hodně pokazit.
Již od minulého týdne se šušká, že Čína se zavázala k odkupu dodatečných třiceti miliard ročně americké zemědělské produkce. Foto: Pixabay

Asijské akcie zareagovaly růstem, nejvíce ty čínské. Polepšily si také akcie japonské, neboť právě i Japonsko je obchodní válkou zprostředkovaně negativně zasaženo.

Trump odložil zavedení dodatečných cel, neboť – jak říká – vidí v dosavadních jednáních s Čínou posun. A to v klíčových oblastech ochrany duševního vlastnictví, technologického transferu, zemědělství, služeb či v měnových otázkách.

Již od minulého týdne se šušká, že Čína se zavázala k odkupu dodatečných třiceti miliard ročně americké zemědělské produkce. Uvážíme-li, že třeba v roce 2017 odpovídal celkový zemědělský export Spojených států do Číny nějakým 24 miliardám dolarů, šlo by o významnou vzpruhu americkým zemědělcům, z jejichž řad se rekrutuje podstatná část Trumpových voličů. Čína by mohla v opětovně navýšených objemech dovážet například sójové boby a olej a z nich, kukuřici, drůbež či bavlnu.

PSALI JSME:
Čínská ekonomika zpomaluje, a to i kvůli obchodní válce

Peking prý už také souhlasil s tím, že bude udržovat stabilní hodnotu čínské měny renminbi a nebude se tedy snažit jejím oslabováním zmírňovat dopad uvalených amerických cel.

Trhu tak během dnešního dosavadního obchodování trochu pokazila náladu až čínská státní tisková agentura Nová Čína, která varovala, že v poslední fázi budou vzájemné negociace Pekingu a Washingtonu obtížnější.

Střízlivý pohled sdílí i většina ekonomů oslovených agenturou Bloomberg. Z 29 respondentů jich jen jedenáct míní, že Trump už žádná dodatečná cla na čínské zboží neuvalí. Osmnáct ekonomů však stále soudí, že ano, a to nejčastěji se zpožděním více než tří měsíců za termínem 1. března, kdy mělo příměří původně končit.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dobrá zpráva pro českou korunu: prezidenti USA a Číny se dohodli na obchodním příměří

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru