V prvé řadě je to tzv. Trump-trade, který netřeba znovu a znovu představovat. Nicméně hrozba vyšších cel (pro celý svět, a tedy i pro malé otevřené středoevropské ekonomiky, pozn. aut.) a vyšších dolarových sazeb z titulu fiskální expanze v USA je navíc opepřena jestřábím posunem v rétorice americké centrální banky, Fedu.
V součtu to znamená, že dolarové úrokové sazby zůstávají vysoko a umožňují „levněji“ financovat krátké pozice proti středoevropským měnám.
Za druhé, eskalace v rusko-ukrajinském konfliktu středoevropským měnám nepomáhá, což netřeba nijak sáhodlouze vysvětlovat. Otázkou je, co se na tomto poli změní po 20. lednu, kdy bude inaugurován nový americký prezident.
Dále nepomáhají ani rostoucí ceny plynu, což může souviset i s předchozím bodem, byť poněkud chladnější počasí na severní polokouli může být tím primárním důvodem zdražení.
Každopádně střední Evropa je na dovozu plynu stále velmi závislá a zdražení fundamentálně značí zhoršení směnných relací, zhoršení platební bilance a v konečném důsledku fundamentální depreciaci reálného měnového kurzu.
A konečně, jako stále významnější se ukazují být strukturální problémy u hlavního obchodního partnera a hospodářské lokomotivy celého regionu – Německa. Nelze přehlédnout jasnou krizi v klíčovém odvětví, kterým je pro střední Evropu německý automobilový průmysl, což konec konců potvrzují i čerstvé slabé indexy podnikatelské nálady (PMI).
Aktuální zprávy o tom, že ve Volkswagenu se rýsuje masivní stávka, kdy odbory chtějí (zřejmě marně) protestovat proti zavírání nerentabilních továren, jen dobře dokumentují to, že jde do tuhého (a to možná i nepřímo pro Škodu Auto).
Vše má samozřejmě i svoji politickou dimenzi, když v Německu padla vláda a na únor jsou vypsané předčasné volby, které mohou přinést velmi nečekané výsledky stran, jež jsou hlavním proudem označovány jako nesystémové. To jen dále zvyšuje v regionu nejistotu.
Suma sumárum čelí středoevropské ekonomiky (a tím i jejich měny) téměř dokonalé bouři, před kterou je možná v krátkém horizontu neuchrání ani stále velmi solidní úrokový diferenciál (v paritě) vůči eurové výnosové křivce.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)