
Navrhovaná opatření, jako je obnovení nebo rozšíření cel na dovoz z Číny, nové vyjednávání obchodních dohod nebo odstoupení od stávajících, pravděpodobně způsobí krátkodobou volatilitu na akciových, měnových a komoditních trzích. Jaké sektory pocítí největší dopad a co to znamená pro investory?
Nejvíce zasažena budou odvětví, jako zpracovatelský průmysl, technologie a zemědělství. Například cla na polovodiče nebo elektroniku by mohla poškodit technologické společnosti závislé na globálních dodavatelských řetězcích, zatímco domácí výrobci by naopak profitovali z omezení konkurence.
Zemědělství by se zase mohlo stát terčem odvetných cel, což by ohrozilo export sóji a kukuřice, který je silně navázán na čínskou poptávku. Drobní investoři by měli v období politických oznámení a jednání očekávat zvýšenou volatilitu. Zvláště důležité budou diverzifikační strategie.
Ze zvýšených vládních pobídek nebo protekcionistických opatření mohou těžit odvětví, jako jsou obnovitelné zdroje energie, domácí výroba a obrana. Současně mohou mít rozvíjející se trhy a nadnárodní společnosti problémy, což zdůrazňuje potřebu opatrnosti při investování do globálních ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) nebo zahraničních akcií.
Kromě toho změny v obchodní politice často ovlivňují měnové trhy. Silnější dolar v důsledku cel může poškodit americký vývoz, ale prospěje společnostem zaměřeným na domácí trh. Drobní investoři by měli mít tyto trendy na paměti a ke správě mezinárodních investic využívat nástroje, jako jsou měnově zajištěné fondy.
Klíčem k úspěchu v období nejistoty je flexibilita a strategická diverzifikace portfolia. Zatímco některé sektory mohou čelit výzvám, jiné – například domácí výroba či obranný průmysl –, mohou z Trumpových kroků profitovat. Pozorné sledování geopolitických signálů a přizpůsobení investiční strategie může pomoci nejen ochránit kapitál, ale i využít vznikající příležitosti.
Autor je vedoucí investičního výzkumu společnosti Freedom24
(Redakčně upraveno)