Trump zvažuje další cla i na zboží z Česka, například víno či kávu

Názor
Spojené státy zvažují nová cla na vybrané evropské zboží, a to včetně zboží českého. Trumpova administrativa zvažuje zavedení dodatečných cel například na kávu či víno, jež se do USA z Česka dováží. Evropské akcie se včera i v reakci na oznámení americké administrativy propadaly.
Tichá vína se loni vyvezla z ČR do USA v objemu zhruba 6,3 milionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, tedy o obchodní válku mezi USA a EU, byť její pravděpodobnost narůstá.

Světová obchodní organizace loni v říjnu povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy dolarů ročního dovozu. Američanům totiž už zhruba patnáct let vadí, a u Světové obchodní organizace si na to stěžují, že úhlavní rival Boeingu, společnost Airbus, získává výhodu v konkurenčním boji díky miliardám eur státních subvencí. Hrozbou nových cel chtějí EU přimět k tomu, aby praxi subvencování Airbusu opustila.

Na seznamu evropského zboží, které může být zatíženo až stoprocentním clem, je i zboží dovážené z Česka, například víno nebo káva.

PSALI JSME:
Trump: EU je ještě horší než Čína, jen menší

Nová zvažovaná cla postihují zejména produkty ze zakládajících zemí společnosti Airbus (Velká Británie, Německo, Španělsko, Francie), ale postiženy jsou i vývozy některých produktů (víno, káva, džemy, nealkoholické pivo, některé druhy sýrů apod.) ze všech ostatních zemí EU.

Zboží na seznamu pro dodatečná cla nepatří mezi zásadní exportní položky v agrárním obchodu ČR-USA, nicméně omezení může mít za následek přetlak produktů na evropském trhu, což by mělo na české vývozce již tíživější dopad.

Například pražené kávy se loni vyvezlo z Česka do USA za necelých jedenáct milionů korun. Tichá vína se loni vyvezla z ČR do USA v objemu zhruba 6,3 milionu korun, vyplývá dále z údajů Českého statistického úřadu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump hrozí Evropské unii novými cly. Kvůli Airbusu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v listopadu dále klesla

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v ČR v listopadu dle konjukturálního průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) pokračovala v poklesu. Saldo důvěry spotřebitelů kleslo na -22,5 bodů, což není až tak vzdálené …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru