Oproti původnímu předpokladu postupného posilování koruny v roce 2025 nyní očekáváme její faktickou stagnaci lehce nad úrovní 25,00 EUR/CZK (viz tabulka níže, pozn. aut.). Důvodem jsou námi předpokládané dopady Trumpovy politiky – především prodloužení/rozšíření daňových škrtů a vyšší celní tarify – na tržní proměnné a reálnou ekonomiku.
V našem základním scénáři jsme provedli tři podstatné změny, které redukují prostor pro zisky koruny na horizontu příštích 12 až 18 měsíců. Za prvé, počítáme s vyššími úrokovými sazbami v Americe.
Pokles základní sazby Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) by se měl v polovině příštího roku zastavit na 3,50-3,75 procenta (původně 3-3,25 %, pozn. aut.), přičemž s vyššími sazbami počítáme podél celé výnosové křivky. Vyšší americké sazby půjdou navíc ruku v ruce se silnějším dolarem, což je tradičně negativní faktor pro měny rozvíjejících se trhů, včetně koruny.
Za druhé, oživení hospodářského růstu v Česku bude pomalejší, než jsme původně předpokládali. Kvůli očekávanému zavedení celních tarifů, resp. jejich nepřímému dopadu na tuzemskou ekonomiku skrze slabší výkon německé ekonomiky a horší podnikatelskou/spotřebitelskou náladu, jsme snížili odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro příští rok z 2,7 na 2,3 procenta.
Rizika jsou navíc vychýlena negativním směrem, nejen ve vztahu k Trumpově politice, ale také malátné výkonnosti německé ekonomiky.
Za třetí, v reakci na slabší tuzemský růst a celní tarify jsme revidovali směrem dolů také očekávaný přebytek na běžném účtu platební bilance, důležitý fundamentální faktor ovlivňující kurz koruny. Pro příští rok očekáváme přebytek 0,3 procenta HDP (původně 0,9 %), pro rok 2026 pak 0,5 procenta HDP (původně 1,1 %).
Shrnuto, podtrženo, pro polovinu příštího roku odhadujeme kurz koruny na úrovni 25,20 EUR/CZK, pro jeho konec pak 25,10 EUR/CZK. Oproti současnému kurzu jsme tak na korunu naladěni víceméně neutrálně.
To se ale může měnit v závislosti na konkrétních krocích americké administrativy, které jsou v tento moment zahaleny významnou mírou nejistoty. Náš výhled proto zůstává „živý“ a budeme jej adekvátně upravovat, jakmile bude k dispozici konkrétní podoba Trumpových hospodářsko-politických opatření.
Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)