Trumpova nová cla pocítí především američtí spotřebitelé

Názor
Dnešním dnem zavádí americká administrativa další sadu cel na čínské zboží. Tentokrát bude dodatečně zatížen čínský dovoz do USA v ročním objemu 110 miliard dolarů. Nová celní sazba na toto zboží činí patnáct procent. Oproti předešlým celním navýšením Trumpovy administrativy se toto liší v tom, že významně zatěžuje běžné spotřební zboží typu obuvi, oděvů nebo některých oblíbených technologických hraček jako Apple Watch.
Průměrná americká domácnost bude muset kvůli clům sáhnout hlouběji do kapsy. Foto: Depositphotos.com

Průměrná americká domácnost tak kvůli clům bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. Cla v nynější šíří, včetně těch zavedených již dříve, jí totiž zdražují životní náklady o více než 1000 dolarů ročně. Z velké části tak mažou příznivý efekt Trumpovy daňové reformy, díky níž naopak průměrná americká domácnost ušetří 1300 dolarů ročně.

Pro běžného spotřebitele je věc o to horší, že od americké vlády neobdrží žádné kompenzující platby jako třeba zemědělci. Poté, co Čína zavedla cla na americké agrární produkty, Trumpova vláda se rozhodla farmářům ulevit subvencemi a další státní finanční pomocí. Na spotřebitele se nic takového vztahovat nebude.

Právě tíživý dopad nových cel na běžného amerického spotřebitele by nakonec Trumpovu administrativu mohl vést k rozhodnutí od těchto cel ustoupit či je alespoň zmírnit. Částečně už se Trump ke zmírnění uchýlil. Původně totiž zamýšlel od 1. září zatížit novými cly čínský dovoz ve více než dvojnásobném ročním objemu. Posléze se ale rozhodl cla na dovoz za 160 miliard dolarů ročně zavést až od poloviny prosince, aby zmírnil dopad vyšších cel, a tedy dražšího zboží pro amerického spotřebitele, během předvánoční vrcholné nákupní sezóny.

S navyšováním cel v rámci odvetných opatření nelení ani Peking. Dnes a pak rovněž v půli prosince, po americkém vzoru, zavede nová cla na americké zboží v celkovém objemu 75 miliard dolarů ročního dovozu. Čínská cla zasáhnou politicky citlivé položky, jako jsou například zemědělské produkty typu sójových bobů.

PSALI JSME:
Zájem Číňanů o Česko slábne, může za to obchodní válka

Peking sází na to, že tím Trumpa zasáhne nejvíce, neboť pilířem jeho elektorátu jsou právě zemědělci z amerického Středozápadu či z jižních částí USA. Právě sójové boby z USA od dneška Čína zatěžuje třicetiprocentní celní sazbou, namísto dosavadní sazby 25procentní. Clo navyšuje také například u hovězího, vepřového nebo kuřecího masa z USA. V prosinci pak chystá zvýšení cla třeba na americkou bavlnu a také obnovení zvýšeného cla na automobily vyráběné v USA.

V důsledku dnešních cel lze očekávat pokles dovozu příslušného zboží, například obuvi, z Číny do USA. Tento pokles však bude alespoň částečně kompenzován náhradním dovozem z jiných asijských ekonomik typu Vietnamu nebo Kambodži, který zmírní nepříznivý dopad na amerického spotřebitele.

Čínské firmy se místo toho budou snažit ve větší míře vyrábět obuv pro náročnější americkou klientelu, neboť taková obuv vykazuje vyšší marže, a tudíž lépe absorbuje nepříznivý dopad vyšších cel. Čínské firmy ovšem za tím účelem musí modernizovat své výrobní linky, což ale v konečném důsledku tamní ekonomice pomůže, neboť ji to posune vstříc výrobě s vyšší přidanou hodnotou.

V září by mělo také dojít k dalším jednáním mezi americkou a čínskou stranu o obchodní dohodě, jež by vyostřující se celní válku ukončila. Je však otázka, zda k jednáním opravdu dojde. Jedním z důvodů, proč by se uskutečnit nemusela, jsou nekončící bouře v Hongkongu, za nimiž mnozí čínští představitelé vidí i snahu USA destabilizovat situaci v zemi.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Politická krize v Hongkongu přerůstá v krizi ekonomickou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Emisní povolenky zdražují na 14leté maximum

Ceny emisních povolenek v Evropské unii se včera vyšplhaly na maximum za čtrnáct let a nacházely se mírně nad 30 eury za tunu. Zdražování povolenek obecně znamená pro evropské elektrárny a továrny dodatečné náklady …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Analýza
Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové „podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože ČNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank“. Mluvčí to uvedla včera pro ČTK v reakci na zjištění portálu Zlato.cz, že tuzemská centrální banka minulý měsíc v tichosti rozšířila množství zlata v devizových rezervách o 39 000 uncí, …
Rolovat nahoru