To je nižší podíl než v uplynulých letech. Loni v období od ledna do srpna činil zhruba 54 procent, předloni v témže období pak bezmála 47 procent, v prvních osmi měsících roku 2021 rovných 48 procent a od ledna do srpna 2020 pak přibližně 41 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.
Historicky vůbec poprvé dominuje letos mezi dovozci ropy do Česka jiná země než Rusko, a to Ázerbájdžán. Hodnota dovážené ropy z této země letos v období od ledna do srpna nezvykle přesahuje hodnotu ropy dovezené z Ruska, když odpovídá zhruba 27 miliard korun. Třetím největším dovozcem je letos Kazachstán, od nějž Česko od ledna do srpna odebralo ropu za přibližně deset miliard korun.
Mezi významnějšími dovozci ropy pak už letos figurují jen Norsko a Guyana, jejichž dovoz se však počítá spíše ve stovkách milionů korun. Poprvé po letech se letos neuskutečňuje žádný dovoz ropy z USA. Zcela chybí také ropa ze Saúdské Arábie, Libye, Nigérie či Alžírska, což jsou všechno státy, které v uplynulých letech ne zcela zanedbatelné množství ropy Česku dodávaly.
Ropovodem Družba přitéká do Česka ropa ruská, ropa z jiných zmíněných částí světa pak s tankery připlouvá nejprve do italského přístavu Terst, odkud je přes Alpy a Bavorsko ropovody přepravena až do Česka.
Od poloviny příštího roku toto bude výhradní cesta, kterou bude Česko ropu získávat. Završí se tím proces faktického odpojování od dodávek ruské surové ropy, které začalo letos, čehož známkou je zmíněná bezpříkladná dominance dovozu z Ázerbájdžánu.
Vzhledem k tomu, že dovoz ropy z Ruska je ovšem stále i tak více než třetinový, případný několikaměsíční výpadek dodávek ropovodem Družba by z hlediska zásobování Česka ropy představoval alespoň přechodně závažný problém.
Zřejmě by muselo dojít k urychlení zprovoznění zmíněných ropovodů vedoucích přes Alpy a Bavorsko, a to již při jejich vyšší kapacitě. Na navýšení kapacity se nyní pracuje, má být k dispozici právě od poloviny příštího roku. Možnost získávat ropu jinak než Družbou nebo přes Alpy a Bavorsko, například ropovodem Adria z chorvatského přístavu Omišalj, je již spíše teoretická.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Napřed nás vláda oblbovala, že ruský plyn (ani ropu) vlastně nepotřebujeme, že to v klidu můžeme nahradit odjinud a tím to tomu zlému Putinovi prej natřeme abychom se nakonec dozvěděli, že 94% veškerého plynu k nám proudí furt z Ruska. Člověk jen žasne, jaké idi*ty máme za vládní představitele. Jako nějaká banánová republika. Teď mám dojem, že nás stejně oblbují i s ropou. Prej z Ázerbajdžánu a Kazachstánu, k smíchu. To bude ropa z Ázerbajdžánu a Kazachstánu i odjinud, taky jen na papíře.
Proč asi Azerbajdžán navyšuje nákup ruské ropy? No aby nám ji prodal, samozřejmě s příplatkem.