Tržby obchodníků klesají, ale již nejde o strmý pád

Názor
Tržby obchodníků klesají již třináct měsíců v řadě. V květnu meziročně spadly o 6,1 procenta. Na datech, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, však jednu pozitivní informaci najdeme – pokles tržeb zpomaluje.
Klesající inflace na straně jedné a růst reálných příjmů domácností na straně druhé by mohl oživit jejich nákupní apetit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V květnu totiž propad přibrzdil z dubnových 8,4 procenta a březnových 9,5 procenta. I když v dalších měsících bude pokles tržeb obchodníků patrně pokračovat, očekáváme, že bude mít i nadále degresivní průběh.

Hlavním brzdicím faktorem je inflace, která naštěstí pro českou ekonomiku začíná ztrácet dynamiku a směřuje k jednociferným hodnotám, což bude mít pro spotřebitele významný psychologický efekt. Klesající inflace na straně jedné a růst reálných příjmů domácností na straně druhé by tak mohl oživit jejich nákupní apetit.

Nicméně je důležité si uvědomit, že za pokles inflace vděčíme zejména snížení cen pohonných hmot a energií, zatímco například ceny potravin jdou proti tomuto „zlevňovacímu“ proudu.

PSALI JSME:
Na maloobchodních tržbách se negativně projevuje vysoká inflace

Pro ochotu Čechů utrácet je důležité, jak vnímají svou budoucnost. Soudě podle indikátoru důvěry spotřebitelů, tato očekávaní nijak valná nejsou – v červnu důvěra v ekonomiku opět klesla, a to o 1,7 bodu na hodnotu 86,8.

Jsou za tím především obavy o celkovou situaci české ekonomiky – ať už jde o kondici státní kasy, anebo o obavy z dopadů konsolidačních opatření na rodinné rozpočty. Nejistota se pak vždy projevuje v odkládání významnějších nákupů. To samozřejmě představuje pro obchodníky problém, pokud chtějí přimět zákazníky k větším útratám.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Tržby v maloobchodu mírně rostly, ve službách naopak nepatrně klesly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zhoršené výsledky české ekonomiky

Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně …

Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB