V květnu totiž propad přibrzdil z dubnových 8,4 procenta a březnových 9,5 procenta. I když v dalších měsících bude pokles tržeb obchodníků patrně pokračovat, očekáváme, že bude mít i nadále degresivní průběh.
Hlavním brzdicím faktorem je inflace, která naštěstí pro českou ekonomiku začíná ztrácet dynamiku a směřuje k jednociferným hodnotám, což bude mít pro spotřebitele významný psychologický efekt. Klesající inflace na straně jedné a růst reálných příjmů domácností na straně druhé by tak mohl oživit jejich nákupní apetit.
Nicméně je důležité si uvědomit, že za pokles inflace vděčíme zejména snížení cen pohonných hmot a energií, zatímco například ceny potravin jdou proti tomuto „zlevňovacímu“ proudu.
Pro ochotu Čechů utrácet je důležité, jak vnímají svou budoucnost. Soudě podle indikátoru důvěry spotřebitelů, tato očekávaní nijak valná nejsou – v červnu důvěra v ekonomiku opět klesla, a to o 1,7 bodu na hodnotu 86,8.
Jsou za tím především obavy o celkovou situaci české ekonomiky – ať už jde o kondici státní kasy, anebo o obavy z dopadů konsolidačních opatření na rodinné rozpočty. Nejistota se pak vždy projevuje v odkládání významnějších nákupů. To samozřejmě představuje pro obchodníky problém, pokud chtějí přimět zákazníky k větším útratám.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com