Tržby ve službách rostou

Tržby ve službách po třech čtvrtletích poklesů v řadě v prvním kvartále letošního roku vzrostly reálně o solidních 1,3 procenta meziročně, mezičtvrtletně pak o 2,6 procenta. V mezičtvrtletním srovnání rostly téměř všechny segmenty, kromě profesních, vědeckých a technických činností, kde tržby stagnovaly.
Ve službách došlo k nejvýraznějšímu nárůstu v kategorii ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby stouply o 3,2 procenta meziročně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I v meziročním srovnání téměř všechna odvětví rostla. Nejvýraznější byl nárůst v kategorii ubytování, stravování a pohostinství, kde tržby stouply o 3,2 procenta meziročně. V dopravě a skladování se zvýšily o dvě procenta (z toho v letecké dopravě dokonce o 22,4 %, pozn. aut.).

V administrativních a podpůrných činnostech byl zaznamenán nárůst o 2,7 procenta meziročně (v odvětví cestovních agentur o 15,5 %), v profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby zvýšily o 1,4 procenta.

Celkově vývoj tržeb potvrzuje naše očekávání, že spotřeba domácností ožívá. Po loňském poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o 0,2 procenta pro letošní rok očekáváme jeho růst o 1,4 procenta a v příštím roce jeho zrychlení na 2,2 procenta. Předpandemické úrovně však spotřeba domácností dosáhne až v roce 2026.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB