Tržby za prodej služeb se v září vrátily k růstu

Názor
Tržby za prodej služeb v září vzrostly meziměsíčně o 0,9 procenta po předchozím poklesu o 1,3 procenta. Opět se tak obnovila jejich růstová dynamika. I přesto však jejich celkový objem zaostával za předkrizovým rokem 2019, a to o čtyři procenta.
V září rostly především tržby v oblasti dopravy a skladování. Ilustrační foto: Pixabay.com

V září rostly především tržby v oblasti dopravy a skladování – meziměsíčně o 3,4 procenta. Mírně se pak tržby zvýšily v odvětví ICT a administrativních a podpůrných činností (shodně o 0,4 % meziměsíčně, pozn. aut.). Zbylá odvětví meziměsíčně klesala. To se týkalo i pandemií nejvíce zasažené oblasti stravování a ubytování, kde tržby oproti předkrizovému období byly i nadále o zhruba čtvrtinu nižší.

Za celé třetí čtvrtletí se tržby za prodej služeb zvýšily o výrazných 2,6 procenta. Vliv na to však měla i stále nízká statistická základna.

Vývoj v oblasti služeb tak ukazuje, že růst ekonomiky byl ve třetím čtvrtletí pravděpodobně tažen pouze domácí poptávkou, když výkon průmyslu zůstal po celé třetí čtvrtletí vlivem chybějících vstupů do výroby výrazně utlumený. V meziročním vyjádření růst tržeb ve službách ve třetím čtvrtletí zpomalil z 13,5 procenta na osm procent.

PSALI JSME:
Služby se odrážejí ode dna, ale jde jim to zatím pomalu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB