Tržby za prodej služeb v srpnu negativně překvapily

Názor
Tržby za prodej služeb v srpnu klesly oproti červenci o 1,5 procenta a šlo tak o první meziměsíční pokles v letošním roce. Došlo tedy k přerušení expanze tohoto odvětví, které stále ještě nedosáhlo předkrizových úrovní.
Odvětví ubytování a stravování zůstává i nadále jedním z nejvíce zasažených sektorů ekonomiky. Ilustrační foto: Pilsner Urquell

Oproti srpnu 2019 byly totiž tržby ve službách stále o zhruba pět procent nižší. Z meziročního úhlu pohledu sice tržby letos v srpnu rostly o výrazných 6,7 procenta, což však souviselo s nízkou srovnávací základnou roku 2020.

Meziměsíční pokles v srpnu zaznamenala všechna sledovaná odvětví. Nejvíce se tržby snížily v odvětví dopravy a skladování a v oblasti ubytování a stravování, a to v obou případech o 2,8 procenta meziměsíčně.

Zatímco v dopravě a skladování byly tržby oproti srpnu 2019 nižší pouze o dvě procenta, odvětví ubytování a stravování zaostávalo oproti předkrizovému období o celých 30 procent, a zůstává tak i nadále jedním z nejvíce zasažených sektorů ekonomiky.

PSALI JSME:
Výrobní aktivita v Česku brzdí

Silnou ránu pandemie uštědřila také administrativním a podpůrným činnostem, především pak podoblast cestovních kanceláří a agentur, kde oproti srpnu 2019 byly tržby nižší dokonce o 65 procent. V oblasti ICT tržby klesly meziměsíčně o procento, oproti srpnu 2019 však byly vyšší o pět procent. Toto odvětví služeb je jediné, které se aktuálně nachází nad úrovní roku 2019.

Po včerejších špatných číslech z průmyslu, která byla zveřejněna jen krátce předtím, než největší český výrobce aut Škoda Auto oznámil další přerušení výroby, to však indikuje, že výkon ekonomiky nebyl ve třetím čtvrtletí zřejmě tak silný, jak se původně čekalo.

Srpnová data z oblasti služeb nejsou úplně dobrým signálem, i když jde zatím pouze o jeden jediný měsíc. Až další měsíce ukážou, zda šlo v terciálním sektoru pouze o jednorázové škobrtnutí, či zdali se v předchozích měsících probíhající oživení zastavilo.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Automobilky v srpnu stáhly průmysl do záporu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví v srpnu meziměsíčně stagnovalo

Tuzemská stavební produkce se v srpnu nepatrně meziměsíčně zvýšila o 0,1 procenta po předchozím poklesu o 2,6 procenta. Meziročně byla vyšší o 1,2 procenta, což však bylo dáno zejména nízkou srovnávací základnou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ovládají telefonní operátoři naše životy?

Rozhovor
Jsme závislí na datech. Mobilní operátoři se nám vkrádají do domovů a sledují nás na našich cestách do práce i za zábavou. Většímu technologickému rozmachu ale brání ekonomická brzda dalšího rozvoje. Operátoři sice sbírají důležitá osobní data, ale větším nebezpečím jsou podle Jiřího Grunda, prezidenta Asociace provozovatelů mobilních sítí, nainstalované aplikace v chytrých telefonech.