Tržní úrokové sazby a vládní dluhopisy

Analýza
Tržní úrokové sazby zažily během posledních měsíců v návaznosti na překvapivě výrazné inflační tlaky u nás i v zahraničí další nárůst napříč splatnostmi. Celá křivka tržních úrokových sazeb tak nadále zůstala výrazně invertovaná. S tím, jak se blíží vrchol domácích měnově-politických sazeb a postupně začnou klesat i zvýšená inflační očekávání, by se však měl brzy vyčerpat také potenciál pro nárůst tržních sazeb.
ČNB indikovala, že by mohla primární proinflační tlaky plynoucí z války vzhledem k jejich nabídkové povaze tzv. výjimkovat, tedy nebrat při rozhodování o nastavení měnové politiky do úvahy. Ilustrační foto: ČNB

Ty jsou podle nás blízko svému vrcholu a zejména kratší konec křivky se může brzy začít postupně snižovat, a to s vidinou zahájení návratu sazeb České národní banky (ČNB) zpět k neutrálním úrovním v průběhu příštího roku a zpomalení tempa růstu ekonomiky. Podmínky pro úrokové zajištění se s růstem sazeb výrazně zhoršily.

Příležitost nabízí alespoň inverze celé křivky, případně využití nižších úroků na eurovém trhu. Státní dluhopisy v prostředí zvýšené nejistoty způsobené válkou na Ukrajině mírně zlevnily vůči IRS (Interest Rate Swap, pozn. red. Devizová operace, která je založena na výměně jedné devizy za jinou na určité období.).

Výraznější, než dosud očekávaná nabídka v primárních aukcích by ve zbytku roku mohla tlumit „tradiční“ zdražování státních dluhopisů vůči IRS křivce pozorované ve druhém pololetí v minulých letech. Poptávka po dluhopisech nicméně zůstává solidní, což ve výsledku udrží jejich výnosy i nadále pod IRS.

Tržní úrokové sazby zaznamenaly v prvním čtvrtletí letošního roku další výrazný nárůst. To bylo dáno především překvapivě silnými inflačními tlaky, které zvýšily sázky na růst sazeb u nás i zahraničí. Celkem tak došlo k posunu výnosové křivky od počátku roku o dalších přibližně 120-130 bazických bodů.

PSALI JSME:
Centrální banka indikuje další výrazný růst úrokových sazeb

Obecnou tendenci ke zpřísňování měnové politiky dosud příliš nenarušila ani válka na Ukrajině. Její dopady jsou sice jednoznačně protirůstové, současně ale válkou vyvolaný další růst cen energií povede i k urychlení inflace. To staví centrální banku do nepříjemné pozice a obecně též ztěžuje kýžené „hladké přistání“.

ČNB indikovala, že by mohla primární proinflační tlaky plynoucí z války vzhledem k jejich nabídkové povaze tzv. výjimkovat, tedy nebrat při rozhodování o nastavení měnové politiky do úvahy. I tak ale bude podle nás nucena vlivem zvýšených inflačních očekávání, solidní situace na domácím pracovním trhu a sekundárních dopadů vyšších cen energií úrokové sazby ještě zvýšit a následně ponechat na této úrovni po delší dobu.

Vzhledem k výraznému nárůstu IRS křivky během posledních měsíců se podmínky zajištění úrokového rizika razantně zhoršily. Blízkost vrcholu tržních sazeb rovněž v současnosti neindikuje vhodnost načasování domácí úrokové fixace. Určitou příležitost tak lze aktuálně spatřit pouze v přetrvávající vysoké inverzi celé IRS křivky, což zlepšuje podmínky na forwardovém trhu, tedy při využití úrokového zajištění s odloženým začátkem.

Pomocí tohoto nástroje lze z výsledné ceny zajištění odříznout závratně vysoké úrovně nejbližších splatností a do určité míry tak benefitovat z nižšího dlouhého konce křivky. Určitou příležitost přes nedávný nárůst výnosů stále vidíme i na eurovém trhu, který nabízí oproti tomu českému stále výrazně nižší sazby.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: ECB letos zvedne sazby dvakrát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.