Turecko: Měnově inflační Armageddon

Analýza
Turecko zažívá turbulentní období rekordně vysoké inflace a prudkého oslabení měny. Popularita vládní garnitury se propadá, neboť prezident Erdogan je oprávněně vnímán jako hlavní viník současné situace.
Turecká lira odmazala čtvrtinu ztrát a v posledních týdnech vykazuje až překvapivou stabilitu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ke smůle Turků je současné uklidnění s vysokou pravděpodobností pouze přechodné a dříve či později budou muset turecké autority přistoupit k zavedení dalších nepopulárních opatření na podporu tamní měny, tedy turecké liry.

Turci v lednu tvrdě pocítili další důsledky extravagantní hospodářské politiky prezidenta Erdogana, které tentokrát nabraly podobu skokového zvýšení cen elektřiny a plynu. Zvýšení cen elektřiny až o 125 procent bylo navíc doprovázeno růstem cen potravin o 57 procent a prudkým růstem životních nákladů u řady dalších položek.

To vyústilo v nejvyšší inflaci za posledních dvacet let. Ta navíc neřekla poslední slovo a v průběhu jara bude atakovat hranici 60 procent. Drahota se tak stává klíčovým tématem politického boje, který se bude dále vyostřovat spolu s přibližujícím se termínem prezidentských a parlamentních voleb.

PSALI JSME:
Katastrofická politika turecké centrální banky

Podle předvolebních průzkumů je pozice prezidenta Erdogana a jeho strany nejslabší od roku 2002, kdy se Erdogan chopil moci. Preference strany Spravedlnosti a rozvoje se pohybují mezi 30 a 35 procenty a k dosažení parlamentní většiny by nemusela nestačit ani případná podpora nacionalistů. Popularita samotného Erdogana klesla na nejnižší úroveň od roku 2015.

Ztrátě podpory voličů se lze jen těžko divit, neboť hlavní příčinou současného stavu jsou zásahy prezidenta Erdogana. Ten donutil centrální banku ke snížení úrokových sazeb až na úroveň 14 procent veden snahou podpořit domácí ekonomiku a představou, že vysoké úroky jsou příčinou dlouhodobě vysoké inflace v Turecku.

K smůle Turků praxe jeho teorii vyvrátila a snížení úrokových sazeb hluboko pod inflaci vyvolalo mezi investory a zejména mezi samotnými Turky paniku, která stlačila hodnotu liry na polovinu. To donutilo Erdogana k reakci a turecká centrální banka připravila balíček podpůrných opatření s cílem zvýšit atraktivitu lirových instrumentů.

PSALI JSME:
Vysoká inflace nutí Turecko udržovat vysoké úrokové sazby

Jeho klíčovou položkou jsou měnově zajištěné terminované účty, u nichž se centrální banka zavázala kompenzovat jejich držitelům hypotetické ztráty z oslabení liry, které by převýšily úroky poskytované bankami.

Nová opatření zatím slaví úspěch. Lira odmazala čtvrtinu ztrát a v posledních týdnech vykazuje až překvapivou stabilitu. Objem zajištěných depozit vzrostl na začátku února na 22 miliard dolarů, což odpovídá zhruba třem procentům tureckého hrubého domácího produktu (HDP).

Daří se tak alespoň částečně snižovat vysokou dolarizaci turecké ekonomiky, kde podíl cizoměnových vkladů překročil 60 procent a podíl cizoměnových úvěrů se přiblížil 40 procentům.

S cílem změkčit sociální dopady prudkého růstu cen vláda zvýšila minimální mzdu o 50 procent a nejnižší důchody o 66 procent. Většina důchodců i zaměstnanců však zažije další významný pokles reálného příjmu, který jen výší jejich nespokojenost s Erdoganovou vládou.

PSALI JSME:
Turecko na cestě do devalvačně-inflační spirály

Situace zůstává i přes krátkodobý úspěch vládní politiky neudržitelná. Případný nepříznivý vývoj na globálních finančních trzích a nízké úrokové sazby dříve či později povedou k obnovení tlaků na oslabení liry a vynutí si reakci tureckých autorit.

První linií obrany bude pravděpodobně zavedení dalších administrativních opatření, která ztíží a prodraží měnovou konverzi lirových instrumentů. To podle našeho názoru nebude stačit a Erdogan bude muset spolknout hořkou pilulku ve formě limitovaného zvýšení úrokových sazeb.

Konec konců má silný politický instinkt a v minulosti dokázal své názory a politiku změnit, pokud mu to přineslo politické body. Doufejme, že to dokáže i nyní a včas zabrání opakování panických prodejů ze závěru loňského roku.

Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

Česká národní banka (ČNB) nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB