Tuzemská ekonomika na začátku roku stagnovala

Analýza
Zpřesněný odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou revizi směrem dolů. Tuzemská ekonomika tak podle revidovaných dat Českého statistického úřadu v prvním letošním kvartále mezičtvrtletně stagnovala oproti původně udávanému růstu o 0,1 procenta mezikvartálně.
Zhoršení kupní síly domácností způsobené vysokou inflací tak podle všeho zůstalo hlavním důvodem klesající spotřebitelské poptávky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zhoršení odhadu pravděpodobně souvisí se slabými daty spotřebitelské poptávky za březen. Stále ale platí, že pokles ekonomiky z druhé poloviny loňského roku a tedy i technická recese odezněly. Oproti předpandemickému poslednímu čtvrtletí roku 2019 byl HDP v letošním prvním čtvrtletí nižší o jedno procento, zatímco v meziročním srovnání se snížil o 0,4 procenta.

Na slabý výkon ekonomiky nadále působila hlavně klesající spotřeba domácností. Tempo jejího mezičtvrtletního poklesu se zmírnilo z -2,8 procenta ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku na stále výrazných -1,2 procenta v letošním prvním kvartálu.

Výdaje domácností se tak v reálném vyjádření snižovaly již šest čtvrtletí v řadě a oproti předpandemickému období byly v letošním prvním čtvrtletí nižší o 9,2 procenta. Spotřebitelský sentiment sice zaznamenal na začátku roku zlepšení, reálné mzdy byly však pravděpodobně i nadále meziročně výrazně nižší.

PSALI JSME:
Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku

Zhoršení kupní síly domácností způsobené vysokou inflací tak podle všeho zůstalo hlavním důvodem klesající spotřebitelské poptávky. Přetrvávající slabost celkové tuzemské poptávky potvrdily i klesající fixní investice. Jejich objem byl v prvním kvartálu mezičtvrtletně nižší o 1,8 procenta po předchozím poklesu o 1,1 procenta.

Pokles spotřeby domácností vyvažoval výrazně vyšší čistý vývoz. Jeho příspěvek k mezičtvrtletní dynamice HDP v prvním kvartálu činil 3,3 procentního bodu. Jde o druhý nejvyšší údaj časové řady dostupné od roku 1996, když vyšší byl tento příspěvek jen ve třetím čtvrtletí roku 2020, tedy po odeznění první vlny covidové pandemie.

Na silných číslech českého exportu se podílelo oživení průmyslu související se zmírněním problémů v dodavatelských řetězcích. Rozpracované výrobky z předchozích měsíců kvůli chybějícím součástkám tak mohly být dokončeny a vyskladněny.

PSALI JSME:
Začátek roku ve znamení stagnace

To dokládá i výrazný pokles stavu zásob, který částečně kompenzoval vyšší příspěvek čistého vývozu. Na vyšší čistý vývoz působila i výše zmíněná slabá domácí poptávka. Zatímco tak objem vývozu mezičtvrtletně v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o 2,5 procenta, objem dovozu se snížil o 1,3 procenta.

Spotřeba vlády pokračovala v rychlém růstu v důsledku expanzivního charakteru fiskální politiky, ten byl viditelný i ve vývoji hrubé přidané hodnoty. Mezičtvrtletně byla spotřeba vlády v letošním prvním čtvrtletí vyšší o 1,9 procenta, a to již po výrazném růstu o 3,8 procenta ve čtvrtém čtvrtletí 2022.

Hlavní vliv zde pravděpodobně měly opatření související s drahými energiemi, od začátku letošního roku pak zejména zavedení cenových stropů. Zvýšení dotací na produkty z tohoto titulu vysvětluje silný mezičtvrtletní nárůst hrubé přidané hodnoty o 0,8 procenta, který tak kontrastuje s pouze stagnujícím HDP.

PSALI JSME:
Televizní spor ekonomů. Máme v ekonomice mzdově-inflační spirálu?

Oproti naší prognóze z konce dubna, která předpovídala mezičtvrtletní růst HDP v prvním čtvrtletí o 0,2 procenta, byla skutečnost nakonec mírně horší. Stála za tím především slabší domácí poptávka, ať už jde o spotřebu domácností či fixní investice. K výraznějšímu poklesu, než s jakým jsme počítali, došlo u zásob. To však bylo na druhou stranu kompenzováno oproti naší prognóze vyšším příspěvkem čistého vývozu.

Také prognóza České národní banky počítala s mírným růstem ekonomiky. Centrální banka předpovídala mezičtvrtletní růst HDP v prvním čtvrtletí o 0,1 procenta. Stejně tak i v jejím případě byla spotřeba domácností oproti prognóze nižší.

Za celý letošní rok očekáváme růst ekonomiky o 0,6 procenta, rizika se však aktuálně koncentrují na straně možného horšího výsledku. Tato rizika souvisí především s posledními slabými předstihovými indikátory, a to jak z tuzemska, tak i ze zahraničí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.