Tuzemská ekonomika si vedla lépe, než se čekalo

Názor
Ve druhém čtvrtletí si nakonec tuzemská ekonomika vedla lépe, než se čekalo. První odhad přinesl mezikvartální růst 0,2 procenta, zpřesněný pak ukázal na výsledek 0,5 procenta. Hlavním zdrojem růstu byly zásoby, které k celkovému výsledku přispěly 0,8 procentního bodu. Předpokládáme, že k tomu mohly přispět pokračující problémy v subdodavatelských řetězcích a s tím související nedokončená výroba hromadící se na skladech.
Z pohledu přidané hodnoty k mezikvartálnímu růstu nejvíce přispělo odvětví služeb, mírně kladný příspěvek vykázal i zpracovatelský průmysl, obchod a ostatní průmysl. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dalším zdrojem růstu byly fixní investice se svým příspěvkem 0,2 procentního bodu. Zde svůj vliv sehrává příliv peněz z fondů EU i investice spojené se zelenou politikou. Čisté exporty naopak mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procentního bodu snížily.

Příspěvek spotřeby domácností byl jen velmi mírně záporný (-0,02 p.b.), což je vzhledem ke slabé spotřebitelské důvěře poměrně překvapivé. Vzhledem k lepšímu vývoji spotřeby domácností, než jsme my i Česká národní banka přepokládali, je aktuální výsledek spíše proinflační.

Stále tak předpokládáme, že centrální banka v listopadu přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Pro úplnost dodejme, že v meziročním srovnání ekonomika rostla ve druhém, čtvrtletí o 3,7 procenta.

Z pohledu přidané hodnoty k mezikvartálnímu růstu nejvíce přispělo odvětví služeb (0,4 p.b.), mírně kladný příspěvek vykázal i zpracovatelský průmysl, obchod a ostatní průmysl. Naopak mírně z růstu ukrojilo stavebnictví (-0,05 p.b.).

PSALI JSME:
Českou ekonomiku ve druhém kvartále poháněly investice a zásoby

Ve třetím čtvrtletí očekáváme mezičtvrtletní pokles HDP o 0,3 procenta, v tom čtvrtém pak o 0,7 procenta. Spotřeba domácností se bude podle nás ve zbytku letošního roku snižovat a poklesu se pravděpodobně nevyhne ani průmysl.

Za celý letošní rok ekonomika podle našeho odhadu vzroste o 2,5 procenta, v příštím roce pak její růst zpomalí na 1,7 procenta. Dosažení předkrizové úrovně ekonomické aktivity očekáváme až ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Obnovení vyššího tempa růstu ekonomiky nicméně předpokládáme spíše až ve druhé polovině příštího roku, kdy by inflace měla již postupně slábnout, a vyšší růst nominálních mezd by měl tlumit negativní dopady na kupní sílu domácností.

Z celoročního úhlu pohledu v obou letech k růstu ekonomiky přispějí hlavně fixní investice, podpořené čerpáním finančních prostředků z EU, a čistý vývoz. Na jeho vyšší objem budou působit i nižší dovozy spojené s poklesem spotřeby domácností.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německý a americký HDP revidován směrem vzhůru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.