Tuzemská ekonomika zpomaluje druhé čtvrtletí v řadě

Názor
Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla česká ekonomika v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 2,4 %. Odhad ČSÚ tak byl v obou případech mírně revidován nahoru.
Spotřeba domácností přispěla k meziročnímu růstu HDP, ale otěže jeho růstu přebírají investice. Foto: Pixabay

Hlavními přispěvovateli růstu hrubého domácího produktu (HDP) byly investiční výdaje a spotřeba domácností. K meziročnímu růstu přispěly investice 1,4 p. b. a spotřeba domácností 1,3 p. b. Příspěvek vládních výdajů a zahraničního obchodu činil shodně 0,5 p. b. Otěže růstu HDP tak přebírají investice a spotřeba domácností jde do pozadí. Potvrzuje se také rychlejší růst dovozu nad vývozem, čímž se tak postupně snižuje prozatím kladná bilance zahraničního obchodu.

Současný vývoj potvrzuje, že česká ekonomika dosáhla na přelomu roku vrcholu svého hospodářského cyklu a už druhé čtvrtletí v řadě česká ekonomika zpomaluje. Výsledek, i přes mírnou revizi směrem nahoru, zklamal očekávání trhu, České národní banky nebo také ministerstva financí. Obě zmíněné instituce přistoupily nedávno k razantním snížením odhadů růstu tuzemské ekonomiky pro tento rok. Za celý letošní rok očekáváme zpomalení růstu HDP na 3,5 %, nicméně dnešní statistika nás nutí také přistoupit k revizi našeho původního odhadu.

Investiční výdaje směřovaly hlavně do staveb a budov, ale i do nových strojů nebo dopravních prostředků. V kombinaci s druhým nejrychlejším růstem mzdových nákladů za posledních deset let se potvrzuje snaha firem zvyšovat produktivitu práce a vyřešit tak problém s nedostatkem volné pracovní síly na trhu.

V sektorovém dělení se nejvíce dařilo stavebnictví, které vzrostlo meziročně o pět procent. Tomu napovídaly i měsíční statistiky stavební produkce a pozitivní začátek roku. Stavebnictví obvykle reaguje nejpomaleji na růst celé ekonomiky a až v pozdější fázi cyklu nabírá na obrátkách. Na druhou stranu se nedařilo průmyslu, který rostl nejpomaleji za poslední dva roky. Vzhledem k tomu, že tento sektor tvoří téměř třetinu HDP, se jeho stav viditelně odráží na zpomalování celé ekonomiky.

Autor je analytik společnosti Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru