Tuzemské banky by zvládly i násobek úvěrů v selhání

Názor
Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci října 2020 podle údajů České národní banky (ČNB) dosáhl 6,268 bilionu korun, což představuje nárůst o 198 miliard oproti zářijovým 6,070 bilionu korun. Také vklady rezidentů vzrostly, a to na 5,529 bilionu korun z 5,355 bilionu korun za září.
Tuzemské banky by podle ČNB nyní zvládly i násobek úvěrů v selhání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Domácnosti dluží celkem 1,839 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o 11 miliard korun. Stále jasně dominují – s podílem 77 % – úvěry na bydlení, které stouply na 1,413 bilionu korun (podle ČNB meziměsíční nárůst o 0,7 % – pozn. aut.). Na druhou stranu spotřebitelské úvěry meziměsíčně poklesly téměř na 265 miliard korun (pokles o 0,1 %). V případě domácností podíl úvěrů v selhání v říjnu poklesl na 1,5 procenta.

V případě úvěrů v Česku působícím (nefinančním) podnikům zaregistrovala ČNB nárůst o dvě miliardy korun na 1,164 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů zůstal na 56 procentech. Procento úvěrů v selhání se stále drží blízko historických minim i přesto, že v říjnu oproti přechozímu měsíci vzrostl o 0,3 procentního bodu na 3,5 procenta.

Vypovídací schopnost úvěrů v selhání v případě podniků i domácností ještě stále poznamenávají poskytnuté odklady splátek, ať již na základě dobrovolné dohody bank s klienty, anebo přímo ze zákona v souvislosti s koronavirovou pandemií. Splátkové moratorium totiž skončilo v říjnu. Podle základního scénáře stress-testů odolnosti bank, provedeného ČNB, by banky zvládly i několikanásobné zvýšení podílu úvěrů v selhání.

PSALI JSME:
Problém má milion lidí. Češi si stále více půjčují, aby splatili staré úvěry

Oproti vývoji úvěrů je vhodné porovnávat i vývoj vkladů v bankovním systému, kde říjen přinesl další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně. To platí jak ve vztahu k nefinančním podnikům (o 28,7 miliardy na 1217,3 miliardy korun), tak i domácnostem (o 22,6 miliardy na 2755,9 miliardy korun), a živnostníkům (o necelé 1,2 miliardy na 162,2 miliard korun). Nadále se tak projevuje snaha o hromadění pohotových finančních rezerv, vyvolaná přetrvávající nejistotou ohledně ekonomického vývoje.

K 15. listopadu podle statistik ČNB banky v programu COVID III přijaly žádosti v celkovém objemu za 30,87 miliardy korun (oproti posledním datům z konce října šlo o nárůst ve výši 1,52 mld. korun). Objem v případě schválených úvěrů v programu byl 16,55 miliardy korun a skutečný objem načerpaných prostředků dosáhl 14,13 miliardy korun.

Tempo zůstává stále přibližně stejné, což je v kombinaci s pokračujícím růstem podnikových vkladů (přes částečný lockdown způsobený druhou vlnou) přece jen překvapující. Dalo by se očekávat, že zájem o zaručené úvěry poroste rychleji, zatímco vklady by měly spíše klesat tak, jak na firemní sektor doléhá druhá vlna.

Autor je ekonomický analytik České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé mají doma miliardy korun

×
  1. Bankám tento režim vyhovuje.Díky cenám nemovitostí jsou mraky svobodných a bezdětných lidí,kteří hromadí peníze na účtu u banky a nic z toho nemají.Znám z okolí několik lidí kolem 40 až 50 let,kteří mají za ty roky v práci našetřeno hodně přes 2 miliony korun a prakticky nic z toho nepotřebují a hromadí dál……..Ono,taky koupit byt v padesáti letech,sehnat partnera a pokoušet se o dítě už nemá v tomto věku ani smysl a jejich peníze zdědí někdo z příbuzných co má děti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru