Tuzemské banky by zvládly i násobek úvěrů v selhání

Názor
Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci října 2020 podle údajů České národní banky (ČNB) dosáhl 6,268 bilionu korun, což představuje nárůst o 198 miliard oproti zářijovým 6,070 bilionu korun. Také vklady rezidentů vzrostly, a to na 5,529 bilionu korun z 5,355 bilionu korun za září.
Tuzemské banky by podle ČNB nyní zvládly i násobek úvěrů v selhání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Domácnosti dluží celkem 1,839 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o 11 miliard korun. Stále jasně dominují – s podílem 77 % – úvěry na bydlení, které stouply na 1,413 bilionu korun (podle ČNB meziměsíční nárůst o 0,7 % – pozn. aut.). Na druhou stranu spotřebitelské úvěry meziměsíčně poklesly téměř na 265 miliard korun (pokles o 0,1 %). V případě domácností podíl úvěrů v selhání v říjnu poklesl na 1,5 procenta.

V případě úvěrů v Česku působícím (nefinančním) podnikům zaregistrovala ČNB nárůst o dvě miliardy korun na 1,164 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů zůstal na 56 procentech. Procento úvěrů v selhání se stále drží blízko historických minim i přesto, že v říjnu oproti přechozímu měsíci vzrostl o 0,3 procentního bodu na 3,5 procenta.

Vypovídací schopnost úvěrů v selhání v případě podniků i domácností ještě stále poznamenávají poskytnuté odklady splátek, ať již na základě dobrovolné dohody bank s klienty, anebo přímo ze zákona v souvislosti s koronavirovou pandemií. Splátkové moratorium totiž skončilo v říjnu. Podle základního scénáře stress-testů odolnosti bank, provedeného ČNB, by banky zvládly i několikanásobné zvýšení podílu úvěrů v selhání.

PSALI JSME:
Problém má milion lidí. Češi si stále více půjčují, aby splatili staré úvěry

Oproti vývoji úvěrů je vhodné porovnávat i vývoj vkladů v bankovním systému, kde říjen přinesl další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně. To platí jak ve vztahu k nefinančním podnikům (o 28,7 miliardy na 1217,3 miliardy korun), tak i domácnostem (o 22,6 miliardy na 2755,9 miliardy korun), a živnostníkům (o necelé 1,2 miliardy na 162,2 miliard korun). Nadále se tak projevuje snaha o hromadění pohotových finančních rezerv, vyvolaná přetrvávající nejistotou ohledně ekonomického vývoje.

K 15. listopadu podle statistik ČNB banky v programu COVID III přijaly žádosti v celkovém objemu za 30,87 miliardy korun (oproti posledním datům z konce října šlo o nárůst ve výši 1,52 mld. korun). Objem v případě schválených úvěrů v programu byl 16,55 miliardy korun a skutečný objem načerpaných prostředků dosáhl 14,13 miliardy korun.

Tempo zůstává stále přibližně stejné, což je v kombinaci s pokračujícím růstem podnikových vkladů (přes částečný lockdown způsobený druhou vlnou) přece jen překvapující. Dalo by se očekávat, že zájem o zaručené úvěry poroste rychleji, zatímco vklady by měly spíše klesat tak, jak na firemní sektor doléhá druhá vlna.

Autor je ekonomický analytik České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé mají doma miliardy korun

Zavřít reklamu ×
  1. Bankám tento režim vyhovuje.Díky cenám nemovitostí jsou mraky svobodných a bezdětných lidí,kteří hromadí peníze na účtu u banky a nic z toho nemají.Znám z okolí několik lidí kolem 40 až 50 let,kteří mají za ty roky v práci našetřeno hodně přes 2 miliony korun a prakticky nic z toho nepotřebují a hromadí dál……..Ono,taky koupit byt v padesáti letech,sehnat partnera a pokoušet se o dítě už nemá v tomto věku ani smysl a jejich peníze zdědí někdo z příbuzných co má děti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.