Tuzemské byty skupují velcí i drobní investoři

Strmý růst cen bytů z nich v posledních letech učinil ještě zajímavější investiční instrument než dříve. Navíc značně sílí poptávka po nájemním bydlení, což investorům, velkým i těm drobným, nahrává do karet. V Praze podle odborníků sloužit k investičním účelům až každý pátý prodaný byt. Silný zájem investorů ale v poslední době hlásí i menší města.
V projektu Čakovický park s osmi sty byty kupovalo v posledních deseti letech byt na investici pět až deset procent klientů. Foto: cakovickypark.cz

Kdo se před pár lety rozhodl investovat do nemovitostí, neprohloupil. Jejich hodnota strmě vzrostla. „Například 27metrový byt 1+kk ve staré cihlové zástavbě v Nuslích, pěkně zrekonstruovaný, jsme před pár dny prodali za 2,9 milionu korun. Na jaře 2017 stály srovnatelné byty 2,5 milionu a ještě o dva roky dříve o dalších 700 tisíc korun méně. Za poslední čtyři roky tedy stoupla hodnota tohoto bytu o více než milion korun,“ uvádí příklad Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality. V uplynulých letech se podle něj výrazně zhodnocovaly jak byty v novostavbách, tak v cihlových domech i na panelových sídlištích.

K investičním účelům slouží podle odborníků každý desátý až pátý prodaný byt v Praze. „Odhaduji, že naše byty kupují klienti na investici zhruba v pěti až deseti procentech případů,“ říká Šárka Kloučková z prodejního oddělení Natland Real Estate. Skupina Natland nabídla během uplynulých deset let ve svém zatím největším projektu Čakovický park na 800 bytů.

Řada investorů přitom neplánuje nemovitost pouze prodat dráž, než ji koupili, nýbrž ji dlouhodobě pronajímat. A právě zájem o nájemní bydlení v posledních měsících prudce vzrostl.

„Investory nelze nějak přesně rozškatulkovat. Obecně na trhu působí jak realitní magnáti, kteří vlastní desítky nemovitostí a pronájmy jak krátkodobé, tak dlouhodobé jsou jejich denním chlebem, tak drobní investoři, kteří třeba díky rodinné tradici vlastní několik investičních bytů,“ říká Martina. „V levnějším segmentu se byty kupují převážně na bydlení, u luxusních nemovitostí se překrývají oba přístupy,“ doplňuje Kloučková.

Nejdrobnějšími investory jsou pak podle Martiny manželské páry, které si pořídí investiční byt na hypoteční úvěr. Nájem jim pomůže hypotéku splatit a oni tuto nemovitost vnímají jako své „důchodové spoření“.

Pořízení investičního bytu má nesporné výhody, domnívá se Veronika Vránová, vedoucí realitního oddělení společnosti Broker Consulting: „Ceny nemovitostí dlouhodobě spíše rostou a nemovitost nese výnos v podobě nájemného. Samozřejmě jde o investici a ta má i svá rizika, a proto je důležité před nákupem bytu na pronájem vše pečlivě zvážit.“ V současné době růst cen nemovitostí zpomaluje, tudíž už nelze počítat s tak rychlým zhodnocením investice jako v uplynulých letech.

Investoři by podle ředitele společnosti M&M Finance Michala Pituchy měli být více obezřetní a dobře promýšlet, jaký byt a v jaké lokalitě kupují. Informovat se o možné výši nájmu a vypočítat si návratnost investice. „Co hraje investorům do karet, jsou z dlouhodobého hlediska stále ještě relativně výhodné úrokové sazby hypoték. Koupit byt za účelem investice se tedy stále vyplatí, ale je zapotřebí větší obezřetnosti při výběru,“ upozorňuje.

„Vždy je klíčové se zaměřit na lokalitu,“ potvrzuje Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting: „Pokud chcete byt pronajímat dlouhodobě, je vhodné zvolit spíše větší město s dobrou infrastrukturou a obsáhlou občanskou vybaveností. Vhodná je i blízkost kancelářských komplexů. Právě o takovéto lokality je mezi nájemníky většinou největší zájem.“

O investiční byty v Praze mají zájem jak Pražané, tak lidé ze vzdálenějších regionů a také cizinci. „Dle našich zkušeností zhruba každou pátou pražskou nemovitost určenou pro investici kupují občané jiných států.  Rostoucí poptávka zahraničních klientů je každopádně v poslední době patrná, především pak ze strany občanů bývalého Sovětského svazu v čele s Rusy,“ říká Martina.

V Praze se investoři zajímají především o menší byty o dispozicích 2+1 a 2+kk, v lokalitě od Vršovic a Vinohrad přes centrum až na Smíchov. O něco žádanější jsou u této cílové skupiny novostavby, protože zejména zahraniční investoři s oblibou kupují více bytových jednotek v jednom developerském projektu, čímž si usnadní správu daných nemovitostí.

„I v menším městě může být nákup bytu za účelem pronájmu velmi zajímavou investicí. Vždy jde o poměr vstupních nákladů a následného nájemného. Tam, kde je po pronájmech poptávka, tam je i investiční příležitost. Zajímavá mohou být například menší univerzitní města, kde běžnou poptávku posilují studenti,“ uzavírá Jan Martina.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB