Tuzemské cestovní kanceláře a agentury letos mohou přijít až o pět miliard korun

Nelze vyloučit, že ztráty na tržbách tuzemských cestovních kanceláří a agentur se letos kvůli koronaviru mohou vyšplhat až do pásma čtyř až pěti miliard korun. V letech poznamenaných světovou finanční krizí, zejména v letech 2010 a 2011, poklesly tržby tuzemských cestovních kanceláří a agentur oproti předkrizovému maximu roku 2008 bezmála o deset miliard korun.
V současné době prochází turistický ruch v rámci Evropské unie kvůli šíření koronavirové nákazy útlumem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Během celkového ekonomického útlumu a období recesí let 2009 až 2012 omezovali obyvatelé ČR své výdaje za služby cestovních kanceláří a agentur zejména z důvodu pomalého růstu reálných výdělků a poměrně značné obavy ze ztráty zaměstnání.

Počínaje rokem 2013 se situace začala normalizovat. Přitom ovšem ani v letech konjunktury po roce 2014 cestovní kanceláře a agentury nedosahovaly úrovně tržeb předkrizového období, navzdory inflačnímu vývoji, který by měl překonání předkrizové nominální úrovně tržeb přirozeně usnadnit.

V současné době prochází turistický ruch v rámci Evropské unie kvůli šíření koronavirové nákazy útlumem. Evropská komise vyčísluje související ztrátu turistického sektoru EU, způsobenou například přerušením přímého leteckého spojení s Čínou, na přibližně miliardu eur měsíčně, tedy zhruba 25 miliard korun měsíčně.

Podle dat Eurostatu odpovídá podíl objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v ČR zhruba 1,25 % objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v Unii. Český turistický ruch tak nyní kvůli koronavirové nákaze přichází o zhruba 300 milionů korun měsíčně.

I když v Číně aktuálně dynamika šíření nákazy slábne, často s intenzivnější dynamikou pokračuje v jiných částech světa. Stále častěji se například objevují úvahy o možném zrušení letních olympijských her v Japonsku. Je tedy třeba pracovat s více scénáři potenciálního dopadu koronavirové nákazy na turistický ruch v ČR.

Pokud se situace celosvětově v uspokojivé míře normalizuje do poloviny letošního roku, což je optimistický scénář, zaznamená letos uzemský turistický ruch výpadek v tržbách čítající 1,3 miliardy korun. Jestliže ale bude turistický ruch citelně ochromený kvůli nákaze také ve druhé polovině letošního roku, je třeba započíst i dopad celkového, globálního ekonomického útlumu.

OECD v krajním případě nevylučuje pokles letošního růstu světové ekonomiky na zhruba polovinu loňské úrovně. V takovém případě by celoroční ztráta tržeb tuzemského turistického vícenásobně převyšovala ztrátu vzniklou v rámci uvedeného optimistického scénáře. Propad tržeb tuzemských cestovních kanceláří a agentur by v takovém případě odpovídal propadu, který nastal mezi roky 2008 a 2009, tedy s příchodem světové finanční krize, a jenž činil bezmála pět miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB