Tuzemské cestovní kanceláře a agentury letos mohou přijít až o pět miliard korun

Názor
Nelze vyloučit, že ztráty na tržbách tuzemských cestovních kanceláří a agentur se letos kvůli koronaviru mohou vyšplhat až do pásma čtyř až pěti miliard korun. V letech poznamenaných světovou finanční krizí, zejména v letech 2010 a 2011, poklesly tržby tuzemských cestovních kanceláří a agentur oproti předkrizovému maximu roku 2008 bezmála o deset miliard korun.
V současné době prochází turistický ruch v rámci Evropské unie kvůli šíření koronavirové nákazy útlumem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Během celkového ekonomického útlumu a období recesí let 2009 až 2012 omezovali obyvatelé ČR své výdaje za služby cestovních kanceláří a agentur zejména z důvodu pomalého růstu reálných výdělků a poměrně značné obavy ze ztráty zaměstnání.

Počínaje rokem 2013 se situace začala normalizovat. Přitom ovšem ani v letech konjunktury po roce 2014 cestovní kanceláře a agentury nedosahovaly úrovně tržeb předkrizového období, navzdory inflačnímu vývoji, který by měl překonání předkrizové nominální úrovně tržeb přirozeně usnadnit.

V současné době prochází turistický ruch v rámci Evropské unie kvůli šíření koronavirové nákazy útlumem. Evropská komise vyčísluje související ztrátu turistického sektoru EU, způsobenou například přerušením přímého leteckého spojení s Čínou, na přibližně miliardu eur měsíčně, tedy zhruba 25 miliard korun měsíčně.

Podle dat Eurostatu odpovídá podíl objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v ČR zhruba 1,25 % objemu výdajů vztahujících se k cestovnímu ruchu v Unii. Český turistický ruch tak nyní kvůli koronavirové nákaze přichází o zhruba 300 milionů korun měsíčně.

I když v Číně aktuálně dynamika šíření nákazy slábne, často s intenzivnější dynamikou pokračuje v jiných částech světa. Stále častěji se například objevují úvahy o možném zrušení letních olympijských her v Japonsku. Je tedy třeba pracovat s více scénáři potenciálního dopadu koronavirové nákazy na turistický ruch v ČR.

Pokud se situace celosvětově v uspokojivé míře normalizuje do poloviny letošního roku, což je optimistický scénář, zaznamená letos uzemský turistický ruch výpadek v tržbách čítající 1,3 miliardy korun. Jestliže ale bude turistický ruch citelně ochromený kvůli nákaze také ve druhé polovině letošního roku, je třeba započíst i dopad celkového, globálního ekonomického útlumu.

OECD v krajním případě nevylučuje pokles letošního růstu světové ekonomiky na zhruba polovinu loňské úrovně. V takovém případě by celoroční ztráta tržeb tuzemského turistického vícenásobně převyšovala ztrátu vzniklou v rámci uvedeného optimistického scénáře. Propad tržeb tuzemských cestovních kanceláří a agentur by v takovém případě odpovídal propadu, který nastal mezi roky 2008 a 2009, tedy s příchodem světové finanční krize, a jenž činil bezmála pět miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polovina letních zájezdů je už vyprodaná

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Chorvatská dovolená: Levný chleba, drahé pivo

Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. …

Obejdeme se bez zahraničních turistů?

Jak utrácíme? Minulý týden karetní transakce (včetně výběrů z bankomatů) vzrostly o meziročně o jedno procento. V létě roste podíl plateb (i výběrů) v zahraničí. Pokud se podíváme jen na tuzemské transakce, tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Analýza
Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové „podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože ČNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank“. Mluvčí to uvedla včera pro ČTK v reakci na zjištění portálu Zlato.cz, že tuzemská centrální banka minulý měsíc v tichosti rozšířila množství zlata v devizových rezervách o 39 000 uncí, …
Rolovat nahoru