Tuzemské maloobchodní tržby dál rostou

Názor
Tuzemské maloobchodní tržby v červenci rostly rychleji, než se čekalo. Růst optimismu se projevil na vyšší ochotě utrácet. Vstup do třetího čtvrtletí je mírně lepší, než ukazovala naše prognóza a předchozí data byla revidována vzhůru. Výhled na nejbližší měsíce ale zůstává značně nejistý, přičemž spotřebitelská důvěra se již mírně snížila.
V červenci byl mezi lidmi znát nárůst optimismu, což se projevilo i na ochotě utrácet v obchodech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchodní tržby v ČR v červenci bez zahrnutí segmentu aut oproti červnu vzrostly reálně o 1,8 % (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření se tak maloobchod posunul dál do černých čísel, když rostl o 3,0 % a po očištění o vliv počtu pracovních dní o 1,9 %. Tříprocentní růst překonal odhady, když analytici v průměru čekali stagnaci. My jsme počítali jen s nepatrným růstem o 0,1 %.

Pokračovalo i další oživení v prodeji a opravách aut, kde se meziroční propad snížil na 10,5 %, po předchozím meziročním poklesu o 16,4 %.

Celkové maloobchodní tržby tak v červenci snížily svůj propad na 1,1 % z předchozích -2,9 %. Nutno podotknout, že dříve zveřejněné údaje byly citelně revidovány vzhůru.

V červenci byl mezi lidmi znát nárůst optimismu, což se projevilo i na ochotě utrácet v obchodech. Za celý rok čekáme pokles maloobchodních tržeb kolem tří procent. V současnosti se tržby vyvíjejí ve srovnání s naší prognózou mírně lépe. Ale je otázkou, co přinesou další měsíce.

Ve druhém čtvrtletí objem vyplacených mezd meziročně klesl o 2.9 %. A mzdy zůstanou v soukromém sektoru v útlumu v nejbližší době i nadále. Spotřebitelská důvěra se ještě v červenci zvyšovala, ale v srpnu již opět trochu klesla. Nikdo nemá jistotu, co se bude dít v případě zhoršení epidemiologické situace a jak různá hygienická opatření zasáhnou běžný život. Další vývoj tržeb v maloobchodu tak nemusí být pouze vzestupný.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi v červenci utráceli málem jako před koronavirem. Až na auta

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru