Tuzemské maloobchodní tržby dál rostou

Názor
Tuzemské maloobchodní tržby v červenci rostly rychleji, než se čekalo. Růst optimismu se projevil na vyšší ochotě utrácet. Vstup do třetího čtvrtletí je mírně lepší, než ukazovala naše prognóza a předchozí data byla revidována vzhůru. Výhled na nejbližší měsíce ale zůstává značně nejistý, přičemž spotřebitelská důvěra se již mírně snížila.
V červenci byl mezi lidmi znát nárůst optimismu, což se projevilo i na ochotě utrácet v obchodech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchodní tržby v ČR v červenci bez zahrnutí segmentu aut oproti červnu vzrostly reálně o 1,8 % (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření se tak maloobchod posunul dál do černých čísel, když rostl o 3,0 % a po očištění o vliv počtu pracovních dní o 1,9 %. Tříprocentní růst překonal odhady, když analytici v průměru čekali stagnaci. My jsme počítali jen s nepatrným růstem o 0,1 %.

Pokračovalo i další oživení v prodeji a opravách aut, kde se meziroční propad snížil na 10,5 %, po předchozím meziročním poklesu o 16,4 %.

Celkové maloobchodní tržby tak v červenci snížily svůj propad na 1,1 % z předchozích -2,9 %. Nutno podotknout, že dříve zveřejněné údaje byly citelně revidovány vzhůru.

V červenci byl mezi lidmi znát nárůst optimismu, což se projevilo i na ochotě utrácet v obchodech. Za celý rok čekáme pokles maloobchodních tržeb kolem tří procent. V současnosti se tržby vyvíjejí ve srovnání s naší prognózou mírně lépe. Ale je otázkou, co přinesou další měsíce.

Ve druhém čtvrtletí objem vyplacených mezd meziročně klesl o 2.9 %. A mzdy zůstanou v soukromém sektoru v útlumu v nejbližší době i nadále. Spotřebitelská důvěra se ještě v červenci zvyšovala, ale v srpnu již opět trochu klesla. Nikdo nemá jistotu, co se bude dít v případě zhoršení epidemiologické situace a jak různá hygienická opatření zasáhnou běžný život. Další vývoj tržeb v maloobchodu tak nemusí být pouze vzestupný.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi v červenci utráceli málem jako před koronavirem. Až na auta

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Dnes zveřejněný zpřesněný odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) přinesl významnější revizi předběžných čísel oznámených koncem října. Česká ekonomika ve třetím …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru