Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend

Analýza
Běžný účet tuzemské platební bilance v srpnu dosáhl přebytku ve výši 16,4 miliardy korun. Analytici v průměru čekali deficit pět miliard. My jsme odhadovali přebytek tři miliardy Kč. Výsledek tak opět výrazně předčil odhady. Za vysokým přebytkem na běžném účtu opět stojí nízký odliv dividend ve výši 4,9 mld. Kč.
Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celá bilance prvotních důchodů se tak nachází v mírném deficitu -3,2 miliardy korun, zatímco před rokem činil její deficit více než 38 miliard korun. Přebytek zahraničního obchodu se zbožím a službami se přitom meziročně prakticky nezměnil, když v srpnu dosáhl 24,7 miliardy korun. Na kapitálovém účtu činila bilance příjmů z rozpočtu EU 0,4 miliardy korun.

Odliv kapitálu na finančním účtu, tedy čisté půjčky do zahraničí, činil 26,6 miliardy korun. Saldo přímých zahraničních investic dosáhlo mírného přebytku 1,6 miliardy korun, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 0,9 miliardy korun.

Na portfoliových investicích došlo k přílivu ve výši 31,9 miliardy kvůli nákupům dluhopisů ze zahraničí, což se rovněž projevilo na odlivu v položce ostatních investic kvůli změně krátkodobé pozice bankovního sektoru vůči zahraničí. V srpnu došlo k navýšení devizových rezerv o 3,7 miliardy korun. Saldo chyb a opomenutí činilo necelých deset miliard.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance ČR opět pozitivně překvapil

V naší prognóze jsme pro letošek čekali deficit ve výši 1,5 % HDP a v příštím roce návrat do přebytku poblíž dvou procent HDP. Vývoj za třetí čtvrtletí ukazuje, že by výsledek za letošek mohl být výrazně lepší a spíše mírně přebytkový.

Avšak nejistota odhadů kvůli druhé vlně epidemie opět narůstá, přičemž dopad do zahraničně-platebních vztahů se od první vlny epidemie může významně lišit. Průmyslová výroba má například prozatím slušnou naději pokračovat ve výrobě a potažmo exportu, zatímco v první vlně byla výroba pozastavena.

Ačkoliv překvapení na straně platební bilance za srpen je opět výrazně pozitivní, pro vývoj na finančním trhu nejde o významný impuls. Pro korunu je nyní klíčový vývoj epidemie a rozsah jejího negativního dopadu do ekonomiky, který následně ovlivní i další nastavení měnové politiky. Centrální banka v nejbližším období pravděpodobně nastavení měnové politiky nezmění.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet skončil v první polovině roku přebytkový

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru