Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend

Analýza
Běžný účet tuzemské platební bilance v srpnu dosáhl přebytku ve výši 16,4 miliardy korun. Analytici v průměru čekali deficit pět miliard. My jsme odhadovali přebytek tři miliardy Kč. Výsledek tak opět výrazně předčil odhady. Za vysokým přebytkem na běžném účtu opět stojí nízký odliv dividend ve výši 4,9 mld. Kč.
Tuzemské platební bilanci pomáhá nízký odliv dividend. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celá bilance prvotních důchodů se tak nachází v mírném deficitu -3,2 miliardy korun, zatímco před rokem činil její deficit více než 38 miliard korun. Přebytek zahraničního obchodu se zbožím a službami se přitom meziročně prakticky nezměnil, když v srpnu dosáhl 24,7 miliardy korun. Na kapitálovém účtu činila bilance příjmů z rozpočtu EU 0,4 miliardy korun.

Odliv kapitálu na finančním účtu, tedy čisté půjčky do zahraničí, činil 26,6 miliardy korun. Saldo přímých zahraničních investic dosáhlo mírného přebytku 1,6 miliardy korun, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 0,9 miliardy korun.

Na portfoliových investicích došlo k přílivu ve výši 31,9 miliardy kvůli nákupům dluhopisů ze zahraničí, což se rovněž projevilo na odlivu v položce ostatních investic kvůli změně krátkodobé pozice bankovního sektoru vůči zahraničí. V srpnu došlo k navýšení devizových rezerv o 3,7 miliardy korun. Saldo chyb a opomenutí činilo necelých deset miliard.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance ČR opět pozitivně překvapil

V naší prognóze jsme pro letošek čekali deficit ve výši 1,5 % HDP a v příštím roce návrat do přebytku poblíž dvou procent HDP. Vývoj za třetí čtvrtletí ukazuje, že by výsledek za letošek mohl být výrazně lepší a spíše mírně přebytkový.

Avšak nejistota odhadů kvůli druhé vlně epidemie opět narůstá, přičemž dopad do zahraničně-platebních vztahů se od první vlny epidemie může významně lišit. Průmyslová výroba má například prozatím slušnou naději pokračovat ve výrobě a potažmo exportu, zatímco v první vlně byla výroba pozastavena.

Ačkoliv překvapení na straně platební bilance za srpen je opět výrazně pozitivní, pro vývoj na finančním trhu nejde o významný impuls. Pro korunu je nyní klíčový vývoj epidemie a rozsah jejího negativního dopadu do ekonomiky, který následně ovlivní i další nastavení měnové politiky. Centrální banka v nejbližším období pravděpodobně nastavení měnové politiky nezmění.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet skončil v první polovině roku přebytkový

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nesolidární daňová reforma

Na úrovni EU můžeme sledovat spory při tvorbě sedmiletého unijního rozpočtu. Sváry se týkají podmíněnosti čerpání daných prostředků, které umožňují členským státům dosáhnout na peníze za předpokladu dodržování …

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru