Tuzemské producenty drtí zejména drahé energie

Názor
Ceny producentů ve všech sledovaných segmentech dále svižně rostou a potlačí výše i ceny pro koncové spotřebitele. Vysokým dvouciferným meziročním tempem rostly v březnu ceny průmyslových i zemědělských producentů, přes 10% růstové tempo se přehouply i ceny ve stavebnictví.
Průmyslníky jednoznačně drtí drahé energie, jejichž ceny byly v březnu meziročně o 53,7 procenta vyšší. Ilustrační foto: Pixabay.com

U zemědělských producentů pokračuje dramatický cenový vzestup především v rostlinné výrobě. Oproti loňskému březnu jsou zde ceny vyšší o 38,8 procenta, když nejvíce vzrostly ceny olejnin (+48,2 %), obilovin (+39,8 %) a brambor (+21,8 %). Nižší byly naopak ceny ovoce (-14,0 %) a zeleniny (-18,0 %).

Cenový nárůst v živočišné výrobě činil meziročních 12,4 procenta, když se nadprůměrně zvyšovaly ceny skotu (+18,9 %) či mléka (+16,4 %). Celkově se ceny v zemědělství během března zvedly o 5,4 procenta, meziroční cenový vzestup pak dále zrychlil z únorových 22,9 procenta na 27,2 procenta v březnu.

Růst cen zemědělských výrobců se již promítá do vyšších cen potravinářského průmyslu. Březnový cenový vzestup zde činil dvě procenta (ceny rostlinných a živočišných olejů a tuků o 16,4 %), meziročně jsou vyšší o 11,5 procenta.

Průmyslníci zdražili během února o 4,2 procenta a výrazně tak překonaly tržní odhad ve výši 1,9 procenta i náš předpoklad ve výši +3,1 procenta. Meziroční cenová dynamika se tak dále zvedla z únorových 21,3 procenta na 24,7 procenta.

PSALI JSME:
Březnová průmyslová inflace na maximech

Nejrychleji v březnu rostly ceny v kovodělném průmyslu (+4,8 %). Výrazný nárůst cen je patrný u elektřiny, kde se ceny včetně rozvodu zvedly jen za samotný březen o 2,3 procenta. Oproti loňskému březnu je elektřina dražší o 48,9 procenta. Je zřejmé, že takto dramatický nárůst cen se musí promítnout v dalších odvětvích a produktech.

Průmyslníky tak jednoznačně drtí drahé energie, jejichž ceny byly meziročně o 53,7 procenta vyšší. Růst cen meziproduktů dosáhl 24,3 procenta. Poklud ceny průmyslových výrobců očistíme o ceny energií, meziroční růst by činil 15,5 procenta.

Nadále pokračuje zvyšování cen ve stavebnictví. Stavební práce podražily za březen o jedno procento, meziročně jsou vyšší o 10,4 procenta po vzestupně revidovaných 9,9 procenta zaznamenaných v únoru. Mnohem horší je situace u cen stavebních materiálů. Zde meziroční dynamika zrychlila z únorových 20,3 procenta na březnových 22,8 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl, zemědělství i stavebnictví zažívají cenové šoky

V neposlední řadě svižnou cenovou dynamiku zaznamenávají tržní služby pro podniky. Zde zdražují především reklamní služby (jen za březen +16,1 %). Meziměsíčně se tak ceny ve službách zvedly o v souhrnu o 1,4 procenta.

Meziročně růst zrychlil z únorových 4,3 procenta na březnových 4,9 procenta. Z meziročního pohledu se nejvíce zvedly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 15,7 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 15,3 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 9,5 procenta.

Je zřejmé, že klíčový pro další vývoj produkčních cen bude vývoj na Ukrajině. Ten totiž primárně stojí za cenami na komoditních trzích. Pokud nedojde k nějaké další dramatické eskalaci na válečné frontě, měly by se postupně ceny stabilizovat či v lepším případě korigovat ze svých výšin.

PSALI JSME:
Podnikatelé vyzvali českou vládu k zastropování cen energií

I nadále lze ale předpokládat jejich velkou kolísavost. Pro tuzemské spotřebitele je důležitý i kurz koruny, primárně vůči dolaru. Tady svou roli sehrává politika České národní banky v podobě zvyšování úrokových sazeb a její intervenční úsilí.

Je zřejmé, že rychlý růst cen zejména energetických vstupů bude v dalších měsících dále tlačit výše spotřebitelskou inflaci, která tak podle nás může kulminovat během druhého čtvrtletí kolem 14 procent.

I když centrální banka již úrokové sazby od poloviny loňského roku výrazně navýšila, stále ještě nejsme na vrcholu. Tam bychom se měli dostat na květnovém zasedání, kde očekáváme navýšení o finálních 50 bazických bodů. Dvoutýdenní reposazba tak bude činit 5,50 procenta. A zde se udrží minimálně po zbytek letošního roku.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Sazby ČNB čeká podle Rusnoka již jen mírné zvýšení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.