Tuzemské průmyslové firmy si osvojují volný pohyb neosobních dat po EU

Jedním z prvků digitalizace českého průmyslu je i takzvaný volný pohyb neosobních dat po EU. Firmy působící ve více zemích díky němu mohou efektivněji řídit své procesy, zároveň snižovat náklady a rozšiřovat svou působnost do dalších zemí. Odborníci však upozorňují i na určitá rizika. Řadí sem například různá legislativní pojetí datových úložišť v jednotlivých státech či problém kybernetické bezpečnosti. Právě ta by se podle zástupců průmyslových firem neměla podceňovat.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nařízení o volném pohybu dat má významný dopad i na tuzemské průmyslové firmy, které si jej postupně osvojují. „V souvislosti s digitalizací a Průmyslem 4.0 jde jednoznačně o pozitivní úpravu. Pro digitalizaci a Průmysl 4.0, a s tím spojenou umělou inteligenci, internet věcí, digitální inovace, analýzu velkých dat a souvisejících činností jsou data v podstatě stěžejní záležitostí, respektive zdrojem, na kterém jsou tato řešení postavena,“ říká Luboš Novosad z Asociace pro komunikační nástroje a internet věcí.

Dříve musely mít firmy, které působí ve více členských státech, často v každé ze zemí příslušné místní digitální úložiště dat, nyní jim díky nové úpravě postačí úložiště pouze v jedné zemi. K němu pak využívají vzdáleného přístupu. Tuzemské průmyslové firmy zavedení tohoto opatření kvitují.

Podle viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy ČR Mileny Jabůrkové získávají české firmy velkou příležitost pro rozšíření svého podnikání: „Zejména malé a střední podniky uvítají, že budou moci nabízet své služby, aniž by musely investovat do datových center v každé zemi EU.“

Podle Evropské komise (EK) lze v souvislosti s volným pohybem dat po EU hovořit až o osmnáctinásobném růstu datové ekonomiky Unie. To by mohlo v ideálních podmínkách představovat kolem roku 2020 až čtyři procenta unijního HDP. Do téhož roku by pak podle předpokladů EK mělo díky odstranění lokalizačních opatření dojít k uvolnění až 739 miliard EUR.

„Pro řadu firem a poskytovatelů služeb to bude znamenat hlavně nižší náklady, protože budou moci využívat stávající infrastruktury a datové služby. Na druhé straně sedící uživatelé budou mít nyní přístup ke všem poskytovatelům digitálních služeb, a ne pouze k těm, kteří mají v jejich zemi datové centrum,“ říká mluvčí Úřadu vlády ČR Jana Adamcová. Právě vláda má agendu volného pohybu dat v ČR ve své gesci.

V souvislosti s volným pohybem dat jsou často zmiňována i některá rizika. Jedním z nich mohou být podle Novosada různé způsoby legislativního či reálného zajištění datových uložišť s různou mírou právní, ale i skutečné ochrany v jednotlivých členských zemích. V tomto směru je podle zástupců průmyslových firem nutné dbát na dostatečné zabezpečení.

PSALI JSME:
Průmysl 4.0? Více než polovina studentů o něm ani neslyšela

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.